GEMİ YAT VE HİZMETLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2021 YILI SEÇİMLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

GEMİ YAT VE HİZMETLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2021 YILI SEÇİMLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nin 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti.

Genel Sekreter Doğuz Tozanlı'nın açılışını yaptığı toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.Ardından Cem Seven bir konuşma gerçekleştirdi. Seven yaptığı konuşmada:


"Bu yılki Genel Kurulumuzun ramazan ayı içinde gerçekleşecek olması hasebiyle, başı rahmet, ortası mağrifet, sonu ise selamet olan Mübarek ramazan ayınızı kutluyor,  ülkemize, sektörümüze ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum. Birliğimizin kurulduğu günden itibaren organizasyonlarımızda, her faaliyetimizde yanımızda olduğunuz, sektörümüz adına yaptığımız çalışmalarımıza destek verdiğiniz için Sizlere şahsım ve yönetim kurulumuz adına ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor, katılımınız için yürekten teşekkür ediyorum.

İhracatçı Birlikleri’nde yönetim ve denetim organları 4 yıllık süreler için göreve gelir ve çalışmalarını tamamlarlar. Seçimli Genel Kurullar da aslında hem bir önceki yılın faaliyetlerinin hem de geride kalan 4 yıllık hizmet döneminin özetinin yapıldığı, yapılan çalışmaların hazirunun onayına sunulduğu etkinliklerdir. Biz de, bugün,12 yıllık geçmişi olan Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’mizin 3. görev dönemini tamamlıyoruz.

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’miz 2010 yılında 76 üye firmanın girişimi ile gemi ve yat inşa endüstrisi adına faaliyet gösteren tek ihracatçı birliği olarak kurulmuştur. 2010 yılında 76 üye firma ile çıkılan bu yolda bugün itibariyle Birliğimize üye olmuş ve sektörümüz iştigal sahasına dâhil olan ürünlerden ihracat gerçekleştirmiş olan 1350 üye firmamız ile birlikte yürümekteyiz.

12 yılını geride bırakan Birliğimizin büyüyüş hikâyesi elbette üye sayısını artırarak genişlemekten ibaret değil. Birliğimiz, artık her yıl ihracatını bir adım ileriye taşıyan,  yeni ihracat rekorlarına imza atan,  hem yurt içinde hem de yurtdışında sektörümüzü gururla temsil eden bir kuruluştur.  Ekran yansımasından da gördüğünüz üzere,  2018 yılı sonunda 990 milyon dolar olan sektör ihracatımız, 2019 yılında 1 milyar 42 milyon dolara, 2020 yılı sonunda Türkiye’de ihracatını en çok artıran sektör olma başarısı ile birlikte Birliğimiz tarihinin o zamana kadar ki en yüksek ihracat tutarı olan 1 milyar 375 milyon dolara ve son olarak da 2021 yılında Birlik tarihimizin güncel en yüksek yıllık ihracat tutarı olan 1 milyar 626 milyon dolara yükselmiştir.  Sektör ihracatımız, yaşanan global sorunlara rağmen geride kalan 4 yılda ihracatını  %64 oranında artırmayı başarmış durumdadır.

Ülkemiz bugün dünyada en çok balıkçı gemisi ihracatı gerçekleştiren, Römorkör, yat, feribot ve yine birçok farklı ürün grubunda zirveye oynayan, gelişen yan sanayi firmalarımız ile bir bütün halinde dünya gemi ve yat inşa pazarında yükselen bir yıldız konumundadır. Bugün yeni inşa edilen özel maksatlı özel yapım gemilerde ihracat kg fiyatımız 20 doları zorlamakta,  mega yat ihracatımızda ise 50 dolar üzerinde seyretmektedir. Birliğimize kayıtlı firmalar, hem ihracat kg birim fiyatını ülkemiz ortalaması olan 1.29 doların çok çok üzerine taşımaya muvaffak olmuşlar hem de yüksek katma değer yaratmışlardır. 

İhracat artış başarımıza etki eden ve bu başarılara ulaşılmasına katkı verdiğine inandığımız ve her geçen yıl etkilerini artıran  faaliyetlerimizden de ayrıca bahsetmek istiyorum. 

Birliğimizin kuruluşundan itibaren ana faaliyet konusu, sektörümüzün uluslararası bilinirliğini artırmaktır.  Türkiye milli katılımını üstlendiğimiz uluslararası fuarlar ve info stantlar  bu alanda bizim en önemli enstrümanlarımız arasında yer almaktadır. Birliğimiz bugün,  St. Petersburg/Rusya’da Neva Fuarı, Atina/Yunanistan’da Posidonia Fuarı, Hamburg/Almanya’da SMM Fuarı, Oslo/Norveç’te Norshipping Fuarı’nın milli katılım organizasyonlarını düzenlemekte, Monako’da düzenlenen Monaco Yacht Show, Singapur’da düzenlenen Sea Asia – Asia Pasific, Trondheim Norveç’te gerçekleşecek olan Norfishing, Houston/Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen OTC Fuarı gibi birçok fuarda info stant katılımları, ticaret heyetleri gerçekleştirmektedir.

Birliğimiz çatısı altında milli katılım şeklinde yer aldığımız fuarlar birçok Türk firmasının iştirak etme yarışında olduğu, yabancı fuar idareleri tarafından “en iyi ülke tanıtımı” kategorilerinde ödüller alınan ve gerek Büyükelçilikler gerek Ticari temsilcilikler gerekse de yabancı misafirler vasıtasıyla övgülere konu olan büyük organizasyonlar haline gelmektedir. 

Yine bu yıl başladığımız ve su üzerinde icra edilen geleneksel Türk sanatı ebruyu anlatım dili olarak belirleyerek tüm dünyaya Gemi ve Yat İnşa sektöründeki kalibiyetlerimizi anlattığımız The Art On Water projemiz de gerçekleştirdiğimiz fuar organizasyonlarımızın yanı sıra dijital ortamda yabancı alıcılara ulaşıyor. Henüz başlangıç aşamasında olan ve ilk çıktılarını ortaya koyduğumuz projemiz şimdiden uluslararası bir farkındalık yaratmayı başarmış durumda. Yine sizlerin desteği ile ilerleyen dönemde projemizin çok daha geniş bir etki alanına nüfuz edeceğinden ve sektörümüzü en iyi şekilde anlatacağından şüphemiz yok.

Birlik olarak uluslararası tanıtım projeleri ve fuar organizasyonlarımızın yanı sıra ülkemiz sınırları içerisinde de birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Sektörümüzün geleceği konumundaki öğrencilerimiz için yaptığımız, onları sektörümüzle kaynaştırdığımız ve inovasyon kültürünü aşılamayı hedeflediğimiz Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmalarımız her yıl farklı konu ve kategoriler ile düzenlenmeye devam ediyor. Bu yıl koster gemisi tasarımı konusu ile sektörümüzün önemli bir iştigal sahasına işaret ederek farkındalık yaratmayı planladığımız yarışmamız her yıl sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirmektedir. 

Yurtiçinde yaptığımız çalışmaların belki de en önemlisi ihracatçı firmalarımızın sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerimizin ilgili makamlara aktarımı konusudur. İhracatçı firmalarımız karşılaştıkları her sorunu Birliğimize iletiyor, bizler de Ticaret Bakanlığı, Maliye Hazine Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Eximbank, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Bankalar Birliği veya hangi kurumun faaliyet alanı ile ilgili ise sorunun çözümüne ilişkin resmi müracaatlarda bulunmaya ve ihracatçılarımızın önündeki engellerin kaldırılması için girişimde bulunmaya devam ediyoruz. İhracata yönelik sorunlarımızın aşılması için vermiş oldukları desteklerden ötürü ayrıca Deniz Ticaret Odamız ve Gisbir’e de teşekkür etmek istiyorum.

Kalıcı eser bırakma hususunda da faaliyetlerimiz devam etmektedir; bu bağlamda daha önce basımını yaptığımız ve ikincisi için hazırlıklarımıza başladığımız tersane hikayeleri kültür setimiz, ziyaretlerde bulunduğumuz ülkelere özel hazırladığımız almanak ve kataloglarımız ile basılı olarak da Birliğimizi temsil edecek eserler oraya koymaya devam ediyoruz.

Yaptığımız çalışmaların bir kısmını içeren özet bilgiler sizlere takdim edilmiş olan faaliyet raporlarında mevcuttur. Kısaca sizlere bu çalışmaların nasıl ortaya çıktığından bahsetmenin faydalı olacağını mütalaa etmekteyim. Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu olarak her ay bir araya geliyor, ihracatçı firmalarımızdan tahsil edilen nispi ödeme tutarlarının sektörümüz adına en efektif şekilde kullanılabilmesini teminen bir iş ve harcama planı oluşturuyoruz, sekretaryamızca yapılan çalışmalar ile de tüm bu faaliyetler hayata geçiyor. Biz de her yıl gerçekleşen Genel Kurulumuz ile yaptığımız çalışmaları sizlere sunuyor, faaliyetlerimizi ve bütçe planlamasını görüş ve onaylarınıza sunuyoruz. Biraz sonra divan heyetimiz yine bu faaliyetleri, bütçe planlamalarını, mali durumları ve diğer ilgili hususları sizlerin onaylarınıza sunacaklar. 

Konuşmamın başında da ifade ettiğim gibi bugün farklı bir konumuz daha var. Şöyle ki, yönetim kurulumuzun 4 yıllık görev süresini tamamlıyor olması hasebiyle bugün genel kurulumuzda gelecek 4 yıl için yönetim kurulumuzun ilgili organlarında görev almak üzere yeni bir seçim gerçekleştireceğiz. 

Genel kurul gündemleri başlamadan önce müsaadenizle 4 yıl süreyle birlikte çalışmış olduğum ve yapılan bütün faaliyetleri ortaya koydukları vizyon ışığında, zaman zaman kendi firmalarından zaman zaman da özel yaşantılarından fedakarlıklar yaparak dahil oldukları çalışmalar ile ortaya çıkmasına katkı sağlamış olan yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Birlik sekretaryamıza da, özverili ve ahenkli çalışmaları nedeni ile ayrıca teşekkür ediyorum Bu vesile ile kurulduğu günden itibaren 4 yıl süre ile yönetim kurulu üyeliği,  4 yıl süre ile yönetim kurulu başkan yardımcılığı, 4 yıl süre ile de yönetim kurulu başkanı olarak görev aldığım ve bir parçası olmaktan her zaman onur duyduğum Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’mizin yeni görev döneminde de siz kıymetli ihracatçılarımızın teveccüh göstermesi halinde aynı vizyon ve yaklaşım ile, mevcut faaliyetlerimizin sayılarını ve etki alanlarını genişleterek göreve talip olduğumuzu ilan etmek istiyorum. Genel Kurulumuz akışı içerisinde aday olan listemizi de divan başkanımıza iletmiş olacağız.

Büyük bir incelik göstererek bizlere desteğinizi göstermek adına güzel bir ramazan gününde buraya kadar gelerek nezaket gösterdiniz, zahmet verdiniz. Genel kurulumuzun devamında sizleri bu akşam iftar davetimizde ağırlayabilmekten büyük mutluluk duyacağımızı belirtiyor,  Genel Kurulumuza katılımınız için şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Başkanlık Divanı seçildi ve yetkilendirildi.

Divan Kurulu Başkanlığı'na Recep Düzgit seçildi.Divan Başkanı yetkilendirildikten sonra, Yönetim Kurulu Çalışma Raporu, Bilanço Gelir-Gider Hesapları, Denetim Kurulu Raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun 2021 Yılı Faaliyetleri oy birliğiyle ibra edildi.

Müteakip Yıl Bütçe ve İş Programları görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.

Yönetim Kurulu Başkanı ile Yönetim ve Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri ile birliği TİM Genel Kurulu'nda temsil edecek delege seçimi yapıldı.
Genel Kurulda tek liste ile seçime gidildi.

Oylamanın ardından Cem Seven, 2026 yılına kadar Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.Yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Cem Seven, üyelere teşekkürlerini sundu.

Kaynak: TURKDENİZ.COM