GESTAŞ, filosunu büyütmeye devam ediyor

GESTAŞ, filosunu büyütmeye devam ediyor

Avşa Adası Gemisini satın alan GESTAŞ’ın kendisine ait gemi sayısı 6’dan 13’e yükseldi.

GESTAŞ Deniz Ulaşım, 2020 yılı içerisinde 3’ü filosunda kiralık olarak bulunan toplam 6 gemiyi satın alarak şirket bünyesine katmıştı. GESTAŞ’ı, kendi gemileri olan güçlü bir şirket haline getirmeyi amaçlayan yönetim, 2020 yılında başlanan büyüme hamlelerini, 2021 yılının ilk aylarında da sürdürüyor. 11 yıldır filosunda kiralık olarak hizmet veren Avşa Adası gemisi, bundan böyle GESTAŞ’ın öz malı olarak hizmet vermeye devam edecek. Böylelikle 2020 yılı başından buyana GESTAŞ’ın kendi öz kaynaklarıyla satın aldığı gemi sayısı 7’ye yükseldi. 

Avşa Adası gemisinin satışı için Ocak ayında gerçekleşen ihaleye katılan şirket, Avşa Adası gemisinin yeni sahibi oldu. Böylelikle Genel Müdür Mahir Sevinç yönetiminde şirket, 2020 yılı başından buyana toplamda 7 gemiyi öz kaynaklarıyla bünyesine kattı. 

Genel Müdür Mahir Sevinç, gemi satın almalarıyla ilgili geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği basın toplantısında, şirketin gemi satın alma kararlarını verirken iki metot izlediklerinin üzerinde durmuştu. Bunlardan biri de finansal havuzdaki ciroyu, karın içeride tutacak, gideri azaltacak adımlardı. Şirket, daha önceki satın alma örneklerinde olduğu gibi, filosunda kiralık olarak hizmet veren bir gemiyi daha satın alma yöntemiyle bünyesine kattı.  

ŞİRKETE AİT GEMİ SAYISI 6’DAN 13’E YÜKSELDİ

2020 yılı içerisindeki tüm gemi satın almalarını kredi kullanmadan kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştiren GESTAŞ, Avşa Adası’nı da yine aynı şekilde hiç kredi kullanmadan satın aldı. 6’sı 2020 yılı içerisinde olmak üzere toplamda gerçekleştirilen 7 gemi satın almasıyla, GESTAŞ’ın kendisine ait gemi sayısı 6’dan 13’e yükseldi. Şirket, 8’i kiralık olmak üzere 21 gemiyle Çanakkale Boğazı, Güney Marmara Hattı, Gökçeada ve Bozcaada’da hizmet vermeye devam ediyor.