HULUSİ AKAR, UKRAYNA LİMANLARINDAKİ GEMİLERLE İLGİLİ KONUŞTU: "MAYINLAR NASIL TEMİZLENECEK, KORİDOR NASIL OLUŞTURULACAK, KİM REFAKAT EDECEK GİBİ KONULARDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

HULUSİ AKAR, UKRAYNA LİMANLARINDAKİ GEMİLERLE İLGİLİ KONUŞTU: "MAYINLAR NASIL TEMİZLENECEK, KORİDOR NASIL OLUŞTURULACAK, KİM REFAKAT EDECEK GİBİ KONULARDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Milli Savunma Bakanı Akar’dan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkışlarına yönelik çalışmalara ilişkin, dünyanın birçok bölgesindeki insanların gıdaya ulaşımı açısından bunun önemli bir konu olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bu konudaki çabalarına vurgu yapan Bakan Akar, "Bunun bir an önce sonuçlanmasına gayret gösteriyoruz. Rusya ile Ukrayna ile görüşüyoruz, BM ile görüşüyoruz sonuç olarak da bu konunun çözümü için uğraşıyoruz. Bununla ilgili epey bir ilerleme sağlandı. Nasıl yapılacak, mayınlar nasıl temizlenecek, kim yapacak, koridor nasıl oluşturulacak, kim refakat edecek gibi teknik planlamalara yönelik konular üzerindeki çalışmalar devam ediyor" diye konuştu.

Bu konudaki sorumluluğun büyük oranda Türkiye'de olup olmayacağına yönelik soru üzerine Akar, "Şu anda Türkiye olarak biz koordine ediyoruz" yanıtını verdi.

Bununla ilgili Türkiye'de bir görüşme takviminin oluşturulup oluşturulmayacağına ilişkin soruya "Olabilir. Geçen cumartesi günü bununla ilgili BM'den bir yetkili ile Bakanlığımızdaki bir arkadaşımız görüştü. Taraflarda çözüm iradesi olduğu için süreç ilerliyor" karşılığını veren Bakan Akar, başka bir gazetecinin "Konunun tıkandığı nokta neresi" demesi üzerine, "Güven. Herkes karşılıklı olarak bir şeylerden emin olmak istiyor. Biz de o güvenin temin edilmesi için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.