İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MÜŞTEREK MESLEK KOMİTELERİ TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MÜŞTEREK MESLEK KOMİTELERİ TOPLANTISI YAPILDI

Deniz Ticaret Odası Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar da katılım sağladı.

Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısının açılış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, sektörün son durumu hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Tamer Kıran, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Pandemi tedbirleriyle birlikte; toplantımızı Demokrasi ve Özgürlük Adası (Yassıada) Kongre Merkezi’nde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu adanın tarihteki önemini biliyoruz. Yaşanan menfi şeylere rağmen; yoğun çalışmalar sonucunda bu ada, yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlayacak hâle geldi. Burada emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

İki yıldır dünyayı etkileyen Covit-19, piyasada çalkalanmalara neden oldu. Küresel enflasyon yükseliyor. Böylesi bir ortamda bugünü yönetebilmek her zamankinden daha önemli. Önümüzdeki süreçte, en önemli konulardan biri iklim değişikliği. İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen toplantıda önemli kararlar alındı. İklim değişikliğiyle ilgili yapılan çalışmalardan etkilenecek en belirgin sektör; şüphesiz ki denizcilik sektörüdür.

IMO, 2050 yılına verdiği karbon nötr ile ilgili yaptırımlara başladı. Avrupa Birliği’nde emisyon ticaret zinciri kurulursa, bu durum ülkemizde de gündeme gelir. Bunun sonucunda; şu anki gemiler kullanılamaz hâle gelecek. Şunu biliyoruz ki; sıfır emisyon ile çalışacak gemiler henüz yapılamadı.

Bu zor süreç; sadece denizcilik sektörlerinin çabası ile yürümez. Tüm sektörlerin bu işe el atması gerekiyor. Tedbir alma konusunda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Ticaretinin yarısına yakınını Avrupa’ya yapan ülkemizin; yeşil ekonomiye dönüşündeki durum hayati önem taşımaktadır.

Diğer taraftan; yeşil dönüşüm konusunda çalışmaları yakından takip ediyor ve sektör paydaşlarını bilgilendirmeye çalışıyoruz. Denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp büyük ekonomik maliyetlerle karşılanmamak için, sektörümüzün her alanda desteklenmesi büyük önem arz etmektedir.

Müşterek Meslek Komiteleri toplantılarına büyük hassasiyet gösteriyoruz. Onlardan güç aldık ve almaya devam edeceğiz. Gündeme getirdiği bütün fikirler; bizler için çok önemli. Aldığımız fikirleri, gerekli makamlara iletiyoruz. Hepimizin bildiği gibi, bu toplantıları yılda iki kez yapmak durumundayız. Müşterek Meslek Komiteleri toplantıları; sektörümüzün önünü açmak adına çok önemli istişare ortamları sunuyor. 

Sorunların çözümü noktasında; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile fevkalade bir iş birliği yaptığımızı bilmenizi istiyorum. Toplantımızın verimli geçmesini temenni ediyorum. Sektörümüz ile ilgili isteklerinizin olumlu sonuçlanmasını istiyorum." 

Daha sonra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Meslek Komite Başkanlarının sektörel sorunlarına karşı şu başlıklarda cevap verdi: 

“Sorunların çözümleriyle ilgili elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda, Meslek Komite Başkanları olarak; çekinmeden bizlere her şeyi iletebilirsiniz. Demir yeri sahası sorunuyla ilgili çalışmalar başlatacağız. LNG gemiler ile ilgili yapılan çalışmalara destek vermek istiyoruz. Çekek yerlerinin kapatılması sorunuyla ilgili bir mevzuatımız var. Bu da çözülmeyecek bir konu değil. ÖTV’li yakıt sorununu gündemimize alacağız. Şunu anlamanızı rica ediyorum.Bazen; sorunların çözümünde destek yetersizliği olabiliyor. Bu konuda bizleri mağruz görmenizi istiyoruz. Simülatörlerin ortak kullanımı konusunda, şuanlık yenilerinin açılmasını istemiyoruz. Bu durum, denizcilik sektörüne bir yatırım. Güzel olan şeyleri prensip olarak destekleyerek hayata kazandırmak istiyoruz. Gemi adamları yetiştirme konusunda önümüze getirilen bütün projeleri destekliyoruz. Gemi istatistiklerine acentaların dikkat etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yük dengesizlikleri bu durumun tam olarak denetlenmediğini gösteriyor. Bu konulardaki denetimler sonucunda cezai işlemler gerçekleşiyor. Ulusal Deniz Emniyeti Merkezi'ni kurarak denizcilik eğitimi konusunda bir adım atmak istiyoruz. Tekrardan iletmek istiyorum; bizlere bir şey danışmaktan çekinmeyin. Dünya denizcilikte farklı bir noktaya gidiyor. Bizler de bunun arkasında gitmeliyiz.”

Son olarak; Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar meclis üyelerinin bildirdiği sorunların kendi alanını kapsayan konu başlıklarına cevap verirken; Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan ise; CE sertifikası ile ilgili yaşanan sıkıntılar, balıkçı barınakları sorunu, tekne çekek yerlerinin kapatılması ile ilgili sıkıntılar ve Boğazlar'da kullanılan 7 mil sürat sorunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: TURKDENİZ.COM