İNGİLTERE, YENİ BEŞ YILLIK DENİZ GÜVENLİĞİ STRATEJİSİNİ TANITTI

İNGİLTERE, YENİ BEŞ YILLIK DENİZ GÜVENLİĞİ STRATEJİSİNİ TANITTI

Birleşik Krallık; deniz dibi haritalama teknolojisinden daha fazla faydalanmak, yasadışı balıkçılığı ve deniz kirliliği ile mücadele kapsamında beş yıllık deniz güvenliği stratejisi başlattı.

Teknoloji, inovasyon ve siber güvenlik alanındaki yetenekleri geliştirmeyi amaçlayan deniz güvenliği stratejisi; deniz güvenliğini, özgür, adil ve açık bir deniz alanı sağlamak için yasaları, düzenlemeleri ve normları desteklemek olarak tanımlanıyor. Bu yeni yaklaşımla hükümet, denizlerdeki her türlü yasadışı, bildirilmemiş ve düzenlenmemiş balıkçılık ve çevresel zararı deniz güvenliği endişesi olarak tanıyacağını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Grant Shapps: “Yeni deniz güvenliği stratejimiz, hem hükümetin hem de endüstrinin yeni ve ortaya çıkan tehditlerle mücadele etmek için gereken desteği sağlamasının ve Birleşik Krallık'ın deniz güvenliğinde dünya lideri konumunu daha da güçlendirmesinin yolunu açıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni deniz güvenliği stratejisi ile birlikte Birleşik Krallık Hidrografi Ofisi tarafından yönetilen Birleşik Krallık Deniz Yatağı Haritalama Merkezi'nin (BK CSM) kurulmasına da karar verildi. Birleşik Krallık Deniz Yatağı Haritalama Merkezi; deniz ticareti, çevre ve kaynak yönetimi, denizcilik operasyonları ve sektördeki ulusal güvenlik ve altyapı dahil olmak üzere denizcilik alanındaki hemen hemen her sektörü destekleyen daha fazla ve daha iyi veri toplamak için Birleşik Krallık'ın deniz dibi haritalama sektörünün işbirliği yapmasını sağlamaya çalışacak.

İngiliz Limanlar Birliği'nde politika ve dış ilişkiler direktörü Mark Simmonds: “Yeni Deniz Tabanı Haritalama Merkezi, denizcilik sektörü için ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Herkesin Birleşik Krallık deniz dibini daha iyi anlamasına yardımcı olacak ve deniz çevresinin daha bilinçli yönetimi de dahil olmak üzere sayısız faydanın temeli olacak” diye konuştu.
 
İngiltere Deniz Ticaret Odası CEO'su Sarah Treseder, özellikle bir ada ülkesi için ticaret yollarını ve enerji kaynaklarını güvende tutmak için proaktif bir deniz güvenliği stratejisinin gerekli olduğunu dile getirerek: “Bugün dünya çapında hem endüstri hem de hükümetlerle işbirliğini geliştirmeye yönelik memnuniyet verici taahhütler, daha güvenli bir deniz ortamı sağlamaya ve denizcilik camiasına güven sağlamaya yardımcı olacak.” dedi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM