İstanbul Boğazı'ndan geçen gemide milyonluk kaçak sigara operasyonu! Gemi mürettebatının 6 yıl hapsi isteniyor

İstanbul Boğazı'ndan geçen gemide milyonluk kaçak sigara operasyonu! Gemi mürettebatının 6 yıl hapsi isteniyor

Ukrayna’ya gitmek için İstanbul Boğazı’ndan geçmek isteyen ve çimento taşıdığını beyan eden Lord-1 isimli ticari gemide, yaklaşık 3 milyon paket sigara ile 38 bin kilo kaçak tütün ele geçirildi.

Gemiye yapılan operasyonda kaçak malzemelere el konulurken, gözaltına alınan gemi mürettebatından 9 kişi tutuklandı. Savcı tutuklu bulunan gemi mürettebatının 6’şar yıla kadar hapsini talep ederek dava açtı.

İstanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı ekipleri, Akdeniz'den gelip Ukrayna'ya çimento götürdüğünü beyan eden ve Zeytinburnu önlerinde demirleyen Lord-1 isimli yabancı bayraklı ticari gemide gümrük kontrolü yaptı.

9 MÜRETTEBAT TUTUKLANDI

Gözaltına alınan şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Gemi mürettebatında yer alan 13 şüpheliden 9'u tutuklanarak cezaevine gönderilirken 4 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

"GEMİDE ÇİMENTO VAR DİYE BİLİYORDUM"

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gemi kaptanı G.C.'nin ifadesine başvuruldu. 60 yaşındaki kaptan gemiye yüklenen malzemelerin mürettebat tarafından incelendiğini fakat gemiye yüklenecek malın çimento olarak bildiğini ve Ukrayna'da bırakılmak üzere sigara ve tütünde aldıklarını kaydetti. Bu yanlışlığın mürettebat ve kendisi tarafından kaynaklandığını anlatan gemi kaptanı amaçlarının kaçakçılık olmadığını iddia etti.

İKİNCİ KAPTAN SUÇU BİRİNCİ KAPTAN ATTI

Savcılıkta ifade veren ikinci kaptan O.R., ise yükleme sırasında gemide olduğunu ancak ne yüklendiğini bilmediğini, gemide İskenderun'dan aldıkları çimento yükü bulunduğunu anlattı. O.R., ifadesinin devamında birinci kaptanın kendisine verdiği belgede sigara ve tütün ürünleri olduğunu görmediğini evrakları hazırlamasına rağmen acentayla ilgili bağlantıyı bilmediğini söyledi.

6 YIL HAPİS İSTENİYOR

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda suçtan zarar gören sıfatıyla Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü'nün bulunduğu bir iddianame düzenledi. İddianamede 9 gemi mürettebatının şüpheli olarak yer alırken 'Gümrük İşlemlerine Tabii Tutulmaksızın Ülkeye Eşya Sokmak' suçu kapsamında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Kaynak: Sabah Gazetesi