İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), 1.157 puanla yeni bir rekora imza attı

İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), 1.157 puanla yeni bir rekora imza attı

ISTFIX Bileşik Endeks yeni bir rekora imza attı fakat ana yük çıkış noktalarında artan spot gemi sayısı gevşemeye sebep olabilir.

Bu hafta endeks geçen hafta 1.039 puan olan rekorunu 1.157 puanla tazeledi. 

  • Dünyanın en yoğun enerji ve yük koridorlarından olan Süveyş Kanalı, inşa edilmiş en büyük konteyner gemilerinden biri olan 20.000 TEU’luk Ever Given gemisinin kanalın güney girişi yakınlarında karaya oturmasıyla kapandı. Pek çok operatör sorunun hızlı bir çözümden uzak olduğuna inanarak gemilerinin rotalarını değiştirdi. Bu kısa vadede bir trende dönüşürse sevkiyat başına ton-mil hesapları geçici olarak ama son derece sert biçimde yükselebilir.

  • Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden’ın geçen günlerde imzaladığı 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin ardından, 3 trilyon dolarlık yeni bir paketin daha hazırlık aşamasında olduğu söylenmekte. Bloomberg kaynaklarına göre, altyapı yatırımları ve vergi artışları içeren paket bu hafta duyurulacak.

Emtia Haberleri

  • Petrol fiyatları bu hafta Süveyş olayı gölgesinde dalgalandı. Batı Teksas tipi ham petrol 62 dolar/varile çıktıktan sonra 61 dolar/varil civarında haftayı kapattı. Benzer şekilde Brent de 60 ila 64,5 dolar/varil arasında dalgalandı ve 63 dolar/varil civarında haftayı kapattı.
  • Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), Türkiye'nin hurda ithalatının ocak ayında aralık ayına göre yüzde 14 azaldığını bildirdi. Ocak ayındaki düşüşün ana nedeni olarak 2020 yılı sonundan mart ayına sarkan sevkiyatlar gösterilmekte. 
  • Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, Türkiye'nin sıcak hadde rulo sac ithalatı ocak ayında yıllık bazda yüzde 6,8 azaldı.
  • Avrupa Birliği’nin yumuşak buğday ihracatı mart başı itibariyle 18,23 milyon tona ulaştı ve geçen sezonun aynı döneminde kaydedilen 22,5 milyon tonun ciddi şekilde gerisinde performans gösterdi. Geçen yılın sınırlı hasadı ve artan talep neticesinde Avrupa Birliği’nde buğday fiyatlarının sabit kalması bekleniyor. 

Kaynak: www.istfix.com