İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 810 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 810 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta 100 puan kaybederek geçen haftaki 914 puandan 810 puana geriledi.

Düşüşteki sebep; Karadeniz’deki ticaretin yavaşlaması ve Batı-Doğu rotalarında (örneğin Kuzeybatı Avrupa-Doğu Akdeniz) sert gerilemelerdi.

HABERLER

Avrupa ve Birleşik Devletler

- Birleşik Krallık ekonomisi, ilk çeyrekteki yüzde 0,8'lik büyümenin ardından ikinci çeyrekte yüzde 0,1 daralırken, merkez bankası ülke ekonomisinin dördüncü çeyrekte küresel mali krizden bu yana en uzun süreli resesyon dönemine girmesini beklediği konusunda uyardı.- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notunu B2’den B3’e düşürürken, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdi.

-  Birleşik Devletler’de Michigan Üniversitesi’nin yayınladığı tüketici güven endeksi temmuz ayındaki 51,5’ten 55,1’e yükselerek son 3 ayın en yüksek seviyesine geldi. Bloomberg ekonomist anketi tahmini 52,5 idi.

Emtia Haberleri

- Petrol bu hafta yine momentum kaybetti. Batı Teksas tipi ham petrol 92 dolar/varilden 91’e geriledi. Brent ise 98 dolar/varilden 97 dolar/varile geldi.

- Fas Tarım Bakanlığı’na göre, ülkenin tahıl hasadı kuraklık sonrası yıllık yüzde 67 düşüşle 3,4 milyon tona geriledi.

- Mısır’da granül üre fiyatları, Avrupa kaynaklı azotlu gübre tedariği ile ilgili endişelerinin artması sonrası ton başına 100 dolardan fazla arttı.

- Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, haziran ayında Türkiye'nin sıcak hadde rulo sac ihracatı aylık yüzde 19 artarak 166.000 tona ulaşırken, yıllık yüzde 0,7 düşüş kaydetti. Ocak-Haziran döneminde ise sıcak hadde rulo sac ihracatı yıllık yüzde 20,9 düşüşle 778.000 ton olurken, Mısır en çok ihracat yapılan ülke oldu.

- Rusya, hurda üzerinde uyguladığı ihracat kısıtlamalarını altı ay daha uzatarak 2022'nin sonuna kadar geçerli olacağını açıkladı. Yeni düzenleme ile kota 1,35 milyon ton olarak açıklandı. 

Kaynak: www.istfix.com