İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 833 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 833 PUANA YÜKSELDİ

Gemi yakıt fiyatları biraz düşerken haftalık bazda ticaretin de sabit kalmasıyla ISTFIX Bileşik Endeksi 769 puandan 833 puana yükseldi.

Karadeniz piyasası halen kafa karıştırıcı. Nehir/deniz tipi gemilerinden bazıları sigortacıların sert uyarılarına rağmen Rus limanlarına gitme konusunda çekinmiyor. Bu cesaretlerine karşılık aldıkları ödül de hatrı sayılır bir seviyede ve bu durum en azından belli miktarda gemiyi piyasada meşgul tutuyor. Konvansiyonel koster piyasası da düşüş göstermekte. Doğu Akdeniz’den Batı bölgelerine çıkışlar stabil fakat spot tonaj Kuzeybatı Avrupa’da da artmakta.

HABERLER...

-Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Global, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan enerji fiyatları nedeniyle avro bölgesi büyüme tahminini yüzde 4,4'ten yüzde 3,3'e revize etti. 

Çin'in en büyük şehri Şanghay, pandemi başından bu yana ülkenin en kötü Koronavirüs salgınını kontrol altına almak amaçlı için iki aşamalı bir karantinaya girdi. 26 milyonluk nüfusuyla finans ve uluslararası ticaret için bir merkez olan Şanghay, dünyanın en büyük konteyner nakliye limanına da ev sahipliği yapıyor.

- Avrupa Birliği Rus finansal sistemi üzerindeki yaptırımların kapsamını arttıracağa benziyor. Bazı önde gelen Rus bankalarının SWIFT sisteminden ihracından sonra ülkenin dört büyük bankasına da yaptırımların getirilmesine hazırlanılıyor.

EMTİA HABERLERİ...

Petrol fiyatları bu hafta Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin etkisiyle biraz düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 100 dolar/varilin altına düşerken Brent ise 107-108 dolar/varil seviyelerine geri geldi.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (Türkçimento) verilerine göre, Türkiye 2021'de Rusya'dan 1,5 milyar dolar değerinde kömür ithal ederken, çimento sektörü 2021'de tüm kaynaklardan yaklaşık 5 milyon ton kömür ithal etti. Ancak savaşın başlangıcından bu yana Rusya'dan yapılan kömür sevkiyatlarının çok sınırlı olduğu bildiriliyor.

-  Ukrayna Tarım Politikası Bakanı Roman Leshchenko, tahıl ihracatını batı sınırında Moldova ve Romanya üzerinden demiryolu, ve işgal altındaki olmayan Karadeniz limanları üzerinden devam ettirmek için fırsatlar geliştirdiklerini belirtti. Bakan ayrıca her ay 5 milyon tona kadar ihracat yapabileceklerini, ancak üretimde yüzde 20-25'lik bir kayıp olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu, yaptırımların bir ayağı olarak Rusya ve Belarus'dan çelik ürünleri ithalatını yasakladı. Ayrıca, AB'deki arz kıtlığını önlemek için komisyon, AB üyesi olmayan ülkeler için mevcut kotaları yüzde 30 ila 40 oranında arttırdıklarını açıkladı.

Kaynak: www.istfix.com