İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 879 PUANDAN 914 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 879 PUANDAN 914 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi, düşen yakıt fiyatları sebebiyle teknik bir artış kaydetti ve 879 puandan 914 puana çıktı.

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta biraz garip şekilde doğu havzalarında petrole rağmen düşen yakıt fiyatları sebebiyle teknik bir artış kaydetti ve 879 puandan 914 puana çıktı. Lakin genel itibariyle brokerler artık şikâyet etmeye başladı. Büyük bir filoyu idare eden bir Türk broker daha önce çok yüksek navlunlar veren Reni ve Izmail yüklerinin Ukrayna’nın diğer Karadeniz limanlarına kayma olasılığıyla düşmeye başladığını ifade etti. Bu arada yaşanan yığılmalardan ötürü Novorossiysk ve Köstence gibi limanlara da yük akışları düştü ve kosterler için alternatifler azalmaya başladı. Batıda ise yük sayısı üreticilerin yaz rehaveti ve fabrika tatilleriyle yavaşlamaya yüz tuttu. Bu durumun sonbahara kadar devamı öngörüldü.

HABERLER

  • Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) tüketici beklentileri anketine göre, bir yıllık kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi Birleşik Devletler için temmuz ayında 0,6 puan düşüşle 6,2’ye, üç yıllık orta vadeli enflasyon beklentisi ise 0,4 puan düşüşle 3,2’ye indi.
  • Avro bölgesinin ikinci en büyük ekonomisi olan Fransa ilk çeyrekteki yüzde 0,2’lik daralmanın ardından ikinci çeyrekte yüzde 0,5 büyüdü. Hatırlatma olarak Almanya ekonomisi ise ikinci çeyrekte büyüme kaydetmedi.

EMTİA HABERLERİ

  • Petrol fiyatları bu hafta yükselişe döndü. Batı Teksas tipi ham petrol 89 dolar/varilden 92 dolar/varile, Brent ise 94 dolar/varilden 98 dolar/varile çıktı.
  • Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, haziran ayında Türkiye'nin inşaat çeliği ihracatı aylık yüzde 19,8 artış ve yıllık yüzde 29,1 düşüşle 472.079 ton oldu. Ocak-Haziran döneminde ise inşaat demiri ihracatı yıllık yüzde 14,9 düşerek 3,1 milyon ton olurken, İsrail yine Türk inşaat demirinin en büyük alıcısı oldu.
  • Ukrayna'nın tahıl ihracatının yakın gelecekte ayda 2,5-3,5 milyon tona ulaşması, ancak tedarik sorunlarının devam etmesi bekleniyor. Ukrayna işgalden önce her ay 5 milyon ton tahıl ihraç ediyordu.
  • Rus Tarım Bakanlığı'na göre, Rusya 1 Temmuz itibariyle başlayan bu hasat sezonun başından beri toplam 39,9 milyon ton tahıl hasat etti. Yıllık 11 milyon düşüş görülen tahıl hasadının 34,5 milyon tonu buğday, 4,3 milyon tonu ise arpa olarak açıklandı.

Kaynak: www.istfix.com