İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 917 PUANDA KALDI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 917 PUANDA KALDI

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta üst üste gelen tatiller nedeniyle bağlantı sağlıklı toplanamadığından 917 puanda sabit kaldı.

Gemi yakıt fiyatlarındaki hafif düşüş ve Akdeniz, Baltık ve Güneybatı Avrupa’da istikrarlı gözüken taşımalar nedeniyle bir düşüş görülmesi şaşırtıcı olurdu. Karadeniz’de bile Ukrayna yüklerinin Sulina üzerinden yeni bir rota bulmasıyla ve yoğunluğun artmasıyla gecikmeler 8 günü bulmuş durumda. Bu durum da her geçen gün daha fazla gemi meşgul kalmaya devam ediyor.

- Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) Mayıs ayı toplantısında politika faizini beklendiği gibi 50 baz puan artırdı ve yüzde 0,75-1 aralığına getirdi. Bu, 2000 yılından beri en yüksek miktarlı faiz artışı oldu.

- Fed, bilançonun 1 Haziran’dan itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltılacağı, gelecek 3 ayda ise aylık 95 milyar dolar azaltılacağı ifade edildi. Fed Başkanı Jerome Powell, piyasada beklentiler dahilinde olan 75 baz puanlık faiz artışının ise düşündükleri bir şey olmadığını belirtti.

- Birleşik Devletler’de enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesine gelirken, yatırımcılar Fed yetkililerinin 50 baz puanlık faiz artışına yönelik açıklamalarına rağmen Haziran ayı için 75 baz puanlık artışı fiyatlamaya devam ediyordu.

Emtia Haberleri

- Petrol fiyatları sabit-yukarı yönlü seyretti. Batı Teksas tipi ham petrol 110 dolar/varili Brent ise 112 dolar/varili geçti.

- Rusya, Polonya ve Bulgaristan'a gaz tedarikini durdurdu. Polonya'nın Gazprom ile yaptığı gaz tedarik sözleşmesi, ulusal tüketiminin yaklaşık yüzde 50'sini karşılarken, Bulgaristan ise neredeyse
tamamen Rus gaz ithalatına bağımlı durumda.

- Handelsblatt'a göre Almanya, demiryolu şirketi DB Cargo ile Ukrayna tahılının nakliyesini organize etme planları üzerinde çalışıyor. Ukrzaliznytsia JSC ile görüşmelerin sürdüğü, ve her biri birkaç bin ton ürün taşıma kapasitesinde yaklaşık 20.000 trenle tahılların Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Romanya demiryolları üzerinden taşınmasının hedeflendiği bildirildi.

- Ukrayna Tarım İşletmeleri Birliği, Rus işgali sonrası Ukrayna'nın tarım alanlarının küçüldüğüne işaret etti. 2021 yılına kıyasla mısır alanları yüzde 31, arpa alanları yüzde 32, ayçiçeği alanları yüzde 28 ve soya fasulyesi alanları yüzde 12 azaldı.

Kaynak: www.istfix.com