İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), Ekim 2008'den beri en yüksek seviyeyi gördü

İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), Ekim 2008'den beri en yüksek seviyeyi gördü

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta güçlü bir sıçrama kaydetti ve 1.193 puana çıkarak Ekim 2008’dan beri görülen en yüksek seviyeye geldi.

  •  OECD 2021 küresel GSH büyüme tahminini yüzde 5,6'dan yüzde 5,8'e yükseltirken 2022 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3,0'ten yüzde 3,4'e yükseltti.
  • Türkiye'nin GSYİH büyümesi, yıllık yüzde 7 ile 2021'in ilk çeyreğinde sağlamlığını koruyor. Güçlü GSYİH büyümesi, özel tüketim, brüt sabit sermaye oluşumu, net ihracat ve devlet harcamalarına atfedildi.

  • Avro Bölgesi’nde enflasyon koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlanması ve sonucunda artan talep sonrası, 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Mayıs ayında tüketici fiyatları yıllık yüzde 2 ile ekonomist tahminlerinin üzerinde arttı. Enflasyon hedefe ulaşsa da bu artışın geçici olduğu ve uzun vadeli olmayabileceği
    belirtiliyor.

Emtia Haberleri

 

  • Petrol fiyatları yeni zirveleri gördü. Batı Teksas tipi ham petrol 68,8 dolar/varili görürken Brent ise 71,3 dolar/ varile çıkarak son birkaç yılın zirvesine ulaştı.
  • Avrupa tahıl ticaret birliği Coceral, Balkan ülkeleri ve İspanya'daki yüksek mahsül beklentileri sayesinde, bu yılki Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık buğday hasadı için öngörüsünü 141,5 milyon tondan 145,8 milyon tona çıkardı.
  • Mısır çıkışlı granüler üreye olan taleple fiyatlar yaklaşık 20 dolar/ton artarak geçen hafta yeniden yükseldi.
  • Hindistan, önceki ihalelerinde yeterli tonaj sağlayamadıktan sonra ve tekrar ihaleye başladı. Yazın ilerleyen döneminde ihalelerin fiyatları desteklemesi bekleniyor.
  • Türk çimento sektörünün çatı birliği olan TÜRKÇİMENTO’ya göre, 2021 yılı Ocak-Şubat döneminde Türkiye’de çimento üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.1 artışla 9,7 milyon tona yükseldi. Fakat 2021 yılı Ocak-Nisan döneminde çimento sektörünün toplam ihracat miktarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1,7 azalarak 10 milyon tona geriledi.

Kaynak: www.istfix.com