İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) MART 2021'DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) MART 2021'DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta ağırlıklı olarak gemi yakıtları bazlı bir düşüş gerçekleştirdi ve 701 puana kadar geriledi. Bu seviye 2021 mart ayından beri görülen en düşük seviye.

Ukrayna tahıl koridorundan çıkmakta olan yükler artmaya başlasa da yüksek sigorta maliyetleri ile günlük gelirlerde büyük değişim gözlenmiyor. Evvelce ortaya koyulduğu üzere bu sert düşüşün altında yatan sebepler bölgesel jeopolitik durumun ekonomik durumlarla üst üste gelmesiyle açıklanabilmekte. Dolayısıyla piyasanın “dönmesi” de sadece Karadeniz’deki politik durumlarda bir değişim veya finansal piyasalarda para politikalarıyla ilgili algının değişmesiyle mümkün olacaktır.

HABERLER

  • Bloomberg kaynaklarına göre, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 5 trilyon avroluk bilançosunu daraltması konusunda yıl sonuna kadar görüşüleceği bildirildi. AMB temmuz ayı toplantısında 50 puanlık faiz artışına gitmişti.
  •  Euro bölgesi enflasyonu da ağustos ayında yüzde 9,1’e yükselerek rekor kırarken, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri eylül ayı için 75 baz puanlık bir faiz artırışının sinyallerini verdi.
  • New York Fed Başkanı John Williams enflasyon bastırılana kadar faiz oranlarının yükselmeye devam etmesi gerektiğini söylerken, Atlanta Fed başkanı Raphael Bostic ancak enflasyon yavaşlarsa 75 puandan düşük bir faiz artırımını destekleyeceğini belirtti.

EMTİA HABERLERİ

  • Petrol fiyatları bu hafta yine düştü. Bu hafta gerçekleşecek OPEC+ toplantısında alınacak kararlar fiyatları etkileyecek. Batı Teksas tipi ham petrol 96 dolar/varile kadar çıktıktan sonra 87 dolar/varile kadar düştü. Brent ise 105 dolar/varile çıktıktan sonra 87 dolar/varile kadar geriledi.
  • Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, haziran ayında Türkiye'nin koklaşabilir taş kömürü ithalatı aylık yüzde 25,7 ve yıllık yüzde 26 düşüşle 213.500 ton oldu. Ocak-haziran döneminde ise Türkiye'nin koklaşabilir taş kömürü ithalatı yüzde 19,1 azalarak 2,31 milyon tona gerilerken, Avustralya 1,03 milyon ton ile ilk sırada yer aldı.
  • Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı'na göre, Ukrayna 2022/23 sezonunun başlangıcı olan 1 Temmuz’dan bu yana 3 milyon ton tahıl ve bakliyat ihraç etti. Geçen yıl aynı tarihte ihracat 6,18 milyon ton olarak gerçekleşti.

Kaynak: www.istfix.com