İstanbul Navlun Endeksi (ISTIFX) 769 puandan 839 puana yükseldi

İstanbul Navlun Endeksi (ISTIFX) 769 puandan 839 puana yükseldi

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta çok kuvvetli piyasa koşulları sayesinde 769 puandan 839 puana fırladı.

  • Birleşik Krallık Merkezli IHS Markit Economics, şubat ayı için nihai Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini açıkladı. Son verilere göre, avro bölgesi imalat sanayi endeksi ocak ayındaki 54,7 puandan şubat ayında 3 yılın zirvesi olan 57,9 puana çıktı. PMI böylece Şubat 2018’den beri en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektördeki genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

  • Alman imalat PMI verisi Ocak 2018’den beri en yükseğe çıkarak 60,7 puanı gördü. Birleşik
    Krallık imalat aktivitesi ise 9 aylık yükseliş serisine devam ederek 55,1 puana çıktı.
  • Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) geçen hafta piyasalara net bir mesaj vererek parasal genişlemenin devam ettirileceğini ve enflasyonun yakından takip edildiğini ifade etti. Ekonomistlere göre Fed, piyasanın kontrollü olarak ısınmasını takip ederek, parasal sıkılaşmaya ve faiz artışına da enflasyona bakarak karar verecek. 

Emtia Haberleri

  • Türkiye Çelik Üreticileri Birliği verilerine göre Türkiye'nin ham çelik üretimi ocak ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,7 arttı ve 3,4 milyon tona yükseldi. Bu arada çelik ürünleri ihracatı ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla, yüzde 15,5 azalarak 1,3 milyon tona, ithalat ise yüzde 14,3 azalışla 1,2 milyon tona indi.
  • Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) verilerine göre, AB’nin üçüncü ülkelere toplam çelik ihracatı 2020’nin ilk 11 ayında geçen yılın aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 14 düştü. Yine 2020’nin ilk 11 ayı için nihai ürün ihracatı Çin ile yüzde 19 ve Mısır ile yüzde 19 artarken; Rusya ile yüzde 40, Cezayir ile yüzde 42 azaldı.
  • Uzun Çelik Ürünleri Global Üretici ve İhracatçıları Birliği, IREPAS, uzun çelik ürünleri piyasalarında Aralık ayında görülen iyi kâr marjlarına rağmen, şubat ve mart ayları ile ilgili endişesini dile getirdi. 2021 yılının toparlanma yılı olması bekleniyor olsa da eylül ve ekim aylarındaki fiyatlara dönüşün olası olmadığı da belirtildi. Çin’in piyasalar üstündeki önemli etkilerine istinaden piyasaların Çin’deki tatil sezonu sonrasındaki durumuna göre
    şekil alması beklenmekte.

Kaynak: www.istfix.com