İSTANBUL NAVLUN ENDESİ (ISTFIX) YÜZDE 8,5'LİK DÜŞÜŞLE 742 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDESİ (ISTFIX) YÜZDE 8,5'LİK DÜŞÜŞLE 742 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da yüzde 8,5 civarı bir düşüş kaydetti ve 810 puandan 742 puana geriledi.

Düşüş; genel olarak ticarette yavaşlamadan kaynaklandı denilebilir ama özel olarak bakarsak, Batı’dan Doğu’ya gelişlerde navlunların düşük olması, Karadeniz’de navlunları artık istikrar kazanmaya başlaması, kuraklıktan ötürü Tuna sisteminden yük akışlarının zayıflaması, Rus buğdayının hala fiyat olarak yüksekte kalması ve nehir işlerinin önünü kesmesi ve son olarak da hızla artan yakıt fiyatları nedenler arasında gösterilebilir.

HABERLER

- TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yürütülen bir ankete göre, Türkiye tüketici güven endeksi temmuzdaki 68,0'dan sonra ağustosta 72,2'ye yükselerek, beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

- Goldman Sachs, merkez bankalarının uyguladığı para politikalarının gelecek yıla kadar ekonomilerde durgunluğa neden olmasını beklemediklerini belirtti.

- Birleşik Devletler bankacılık devi Citi’nin ekonomistleri, Birleşik Krallık’ta enflasyonun ocak ayında yüzde 18’i aşmasını beklediklerini belirtti.

EMTİA HABERLERİ

- Petrol fiyatları bu hafta yeni zirveler gördü. Batı Teksas tipi ham petrol 93 dolar/varile çıkarken Brent de 100 dolar/ varil seviyesinin üzerine çıktı.

- Sovecon, 2022 Rus buğday mahsulü için tahminini 90,9 milyon tondan 94,7 milyon tona yükseltti.

- Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, haziran ayında Türkiye'nin pik demir ithalatı yıllık yüzde 72,2 ve aylık yüzde 95,6 artışla yaklaşık 203.000 ton oldu. Ocak-Haziran döneminde ise Türkiye'nin pik demir ithalatı yıllık yüzde 43 artarak 790.000 ton oldu.

- Avrupa Birliği'nin mısır mahsulü kuraklık nedeniyle 15 yılın en düşük seviyesine gerilerken, Strategie Grains Avrupa Birliği'nin mısır üretiminin 55,4 milyon tonda kalacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Kaynak: www.istfix.com