İTALYA'NIN LAMPEDUSA ADASI AÇIKLARINDA BİR BALIKÇI TEKNESİNDEKİ 500'DEN FAZLA GÖÇMEN KURTARILDI

İTALYA'NIN LAMPEDUSA ADASI AÇIKLARINDA BİR BALIKÇI TEKNESİNDEKİ 500'DEN FAZLA GÖÇMEN KURTARILDI

Hafta sonu, İtalya kıyılarında aşırı kalabalık bir balıkçı teknesindeki 500'den fazla göçmen kurtarıldı.

İtalyan sahil güvenlik gemileri, Lampedusa Adası açıklarındaki tekneden aralarında üç kadının ve çocukların da bulunduğu 539 kişiyi kurtardı.

İtalya'dan çok Tunus'a yakın olan küçük Akdeniz adası Lampedusa'nın Belediye Başkanı Toto Martello, cumartesi günkü kurtarma operasyonunu tek bir günde "karaya en fazla kişinin çıktığı" olaylardan biri diye nitelendirdi.

İtalyan savcılar, Libya'dan gelen ve işkenceye maruz kaldıklarına dair izler taşıdığı bildirilen bazı göçmenlerin başına ne gelmiş olabileceğine yönelik soruşturma başlattı.

İnsani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar'dan Doktor Alida Serrachieri, Libya'da kendilerini Avrupa'ya götürecek tekneyi beklerken çok sayıda göçmenin fiziksel işkenceye maruz kalmış gibi göründüğünü söyledi.

Dr. Serrachieri teknenin ne kadar süredir denizde olduğunu bilmediğini ama göçmenlerin insan tacirlerinin tekneleriyle İtalyan topraklarına ulaşma umuduyla Libya'da haftalarca, hatta aylarca beklediğini belirtti.

Doktor, sağlık personelinin muayene ettiği göçmenlerin en az 20'sinde işkence izlerine rastlandığını açıkladı.

Associated Press'e konuşan Dr. Serrachieri, "Yanık ve ateşli silah yaraları vardı" dedi.

Serrachieri, göçmenlerin çoğunun Kuzey ve Batı Afrika ülkelerinden, bazılarının da Bangladeş'ten geldiğini söyledi.

Yerel basında çıkan haberlerde müfettişlerin, göçmenlerin Libya'da yanlışlıkla hapsedilmiş olma ihtimalini araştırdığı bildirildi.

Dr. Serrachieri, 539 kişiye ilaveten her biri yaklaşık 15 göçmen taşıyan iki küçük teknenin de o gün kendi başına Tunus'tan Lampedusa sularına ulaştığını ve öğleden sonra yaklaşık 20 kişilik üçüncü bir teknenin daha adaya yaklaşırken görüldüğünü aktardı.

İtalyan basınına göre üçüncü teknede 5 kadının yanı sıra aralarında bir bebeğin de bulunduğu 5 çocuk vardı. Tekne toplam 27 kişi taşıyordu.

Yerel basına göre bu hafta Lampedusa'ya 24 saat içinde 500'den fazla göçmen ayak bastı.

Lampedusa'da göçmenlerin sığınma başvurularıyla ilgili ilk evrak işleri yapılırken kaldığı barınma tesisi, yaklaşık 300 kişiyi ağırlayabiliyor fakat yeni gelenler burada kalanların sayısını bin 200 civarına çıkardı.

BBC, çok sayıda kişinin tesisin dışındaki tozlu yolda tutulduğunu bildirdi.

İtalya'nın en güney noktası olan Lampedusa, Avrupa'ya ulaşmak isteyenlerin ana varış limanlarından biri.

Mayıs ayında birkaç saat içinde binden fazla göçmen İtalyan adasına ayak basmıştı.

Kaynak: Independent Türkçe