ITF, yeni bir mürettebat krizini önlemek için aşı çağrısında bulunuyor

ITF, yeni bir mürettebat krizini önlemek için aşı çağrısında bulunuyor

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) Denizciler Şubesi, mürettebat değişikliği krizinin üçüncü kez kontrolden çıkmasını önlemek için küresel aşılama çağrısında bulundu.

Denizci sendikaları; hükümetlere ve özellikle de denizcilik sektörü ile ilgili resmi sorumlulara Covid-19 aşılarına evrensel erişimi onaylamaları için çağrıda bulundu.

ITF Denizciler Bölümü başkanı David Heindel: "Bir yol ayrımındayız. Yollardan biri; hükümetler, sendikalar ve küresel yetkililere tüm denizciler için aşılara erişim hakkıdır. Diğer yol ise son derece korkutucu... Gemilerde Covid olan denizciler büyük sıkıntı yaşıyor." ifadelerini kullandı. 

ITF müfettişleri ve koordinatörleri ABD'de aşı dozlarının yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak için yerel sendikalar ve denizci sosyal yardım kuruluşları ile birlikte çalışırken, ITF'e bağlı denizcilik sendikaları da hükümetlere ziyarette bulunarak gemi mürettebatının aşıda öncelikli gruplara alınmasını talep ediyor.

ITF, hükümetlerin seyahat kısıtlamaları nedeniyle sözleşmeleri bitmesine rağmen gemilerde çalışmak zorunda kalan yaklaşık 200.000 denizcinin hâlâ olduğunu tahmin ediyor. Binlerce kişi bir yıldan fazla süredir gemide olduğu düşünülüyor.

TURKDENİZ.COM