İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ UYGULAMALI EĞİTİM HAVUZU AÇILIŞI VE SEYİT ONBAŞI GEMİSİ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ UYGULAMALI EĞİTİM HAVUZU AÇILIŞI VE SEYİT ONBAŞI GEMİSİ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Uygulamalı Eğitim Havuzu Açılışı ve Seyit Onbaşı Gemisi İmza Töreni yapıldı.

Açılış törenine İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Törenin başında, Prof. Dr. Özcan Arslan bir konuşma yaptı.Arslan yaptığı konuşmada:

"Denizcilik eğitiminin altyapısını artırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu teknolojilerin kurulması ve yapılması yüksek maliyetli. Türk denizcilik eğitiminin bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla fakültemiz çok yakında tam donanımlı bir eğitim tesisi hâline gelecek. Öğrencilerimiz bu vesileyle son teknolojilere hâkim olarak denizcilik sektöründen geri kalmayacaklar. Bugünkü protokol ile öğrencilerimiz Seyit Onbaşı gemisi ile iştirak edebilecekler.
İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın çok değerli katkıları ile onarım ve tadilatı yapılan havuzumuz öğrencilerimize birçok konuda eğitim verilmesine vesile olacak. Tüm imkanlarını seferber eden İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, bir konuşma yaptı. Kıran yaptığı konuşmada:"İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'ne Deniz Ticaret Odası'nın katkıları ile yapılan uygulamalı havuz ve Seyit Onbaşı Gemisi açılış töreninde sizlerle bir araya gelmekten dolayı çok mutluyum. Şunu biliyoruz ki, dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Kurallar yeniden yazılıyor. Denizcilik sektörü de bu dönüşümden payını alıyor. Pandemide gördük ki, deniz ticaretinin önemi günden güne artıyor. Türk denizcilik sektörü bu rekabette yerini almalıdır. Dijital dönüşümlerin gerçekleşmesinin yanı sıra, yüksek teknolojilerle donatılmış kalifiye bir eğitim sistemi çok önemli bir hâl aldı. Öğrenciler, denizcilikte etkin kuruluşlar tarafından belirlenen yüksek eğitim standartlarına erişmek için, bu geliştirilmiş programlara göre yetiştirilmeli. Denizcilik eğitimi anlamında nicelik olarak bir sorunumuz yok. Bundan sonra eğitimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların yapılması daha büyük önem arz etmektedir. Eğitim programları mesleğin gereğine uygun hâle getirilmeli. Ülkemizin denizcilik sektöründe söz sahibi olması için yapılan bu çalışmalara büyük önem ve destek veriyoruz. Bundan sonrasında da vermeye de devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar bir konuşma gerçekleştirdi. Ünüvar yaptığı konuşmada:

"Eğitime destek olmak adına burada olmaktan dolayı gururluyuz. Seyit Onbaşı gemimizi üniversitemizde konuşlandırmanın da ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin ilk denizden atık toplama özelliğine sahip gemimiz, 2010 yılında filomuza dahil oldu. Çanakkale şehidimiz Seyid Onbaşımızın adını bu gemiye vermek istedik. Denizlerde petrol kirliliğine geçit vermeyecek bu gemimizi dünyaya göstermek istiyoruz. Şamandıra elleçleme ve atık temizleme özelliğine sahip gemimizde üzerinde bulunan kirlilik tanımlama çipi sayesinde denizlerde ve Türk boğazlarında çevre emniyetini sağlamakla mükellef üst düzey bir gemi olacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın 2023 yılı hedefleri arasında "Denizci Millet Denizci Ülke" mottosuyla Seyit Onbaşı gemisi eğitim yolunda öğrencilerimize katkı sağlayacak. Bu duygu ve düşüncelerle karşılıklı attığımız adımların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.


İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu bir konuşma gerçekleştirdi. Koyuncu yaptığı konuşmada:

"Bugün açılış ve imza töreni yapacağımız törenimize hoş geldiniz. Mesaimizin çok önemli kısmını eğitim yuvamıza ayırıyoruz. Fakültemizin ihtiyaçlarınını karşılanması adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Her alanda birçok proje ve ortaklığa imza atıldı. Çok yoğun bir 2021 yılını geride bıraktık. Bugün açılışı yapılan havuzumuz, her konuda öğrencilerimize katkı sağlayacak. Başlattığımız faaliyetler kapsamında değişim ve dönüşüm başlığına önemli vurgular yaptık. Ülke ve bölgemizde üniversite-sanayi işbirliğine çok fazla önem veren eğitim kurumlarından birisiyiz. Öğrencilerimizi hazırlık sürecinden itibaren her konuda teşvik etmekteyiz. İş dünyası ile yoğun bir biçimde bu faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Öğrencilerimizi geleceğin bir denizcisi olarak kabul ediyor ve kendi alanlarında birinci sınıf personel olarak değerlendiriyoruz. Bizler, onların önünü açarak onlara fırsat kapıları oluşturmalıyız. Bu öğrenciler, Türkiye'nin geleceğine yön verecek işlere imza atacaktır. Denizcilik alanında bugüne kadar başarıları ile bizi gururlandıran fakültemizin faaliyetlerine devam edeceğini belirtmek istiyorum. Bu nedenle teknolojik ilerlemenin öneminin farkındayız. Akademi ile iş dünyasını birbiriyle kaynaştırmak için elimizden gelen tüm durumlara hazırız." açıklamalarına yer verdi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ile İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran'a günün anısına hatıra objesi takdim edildi.
Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu protokolü imzaladı.


Protokol üyeleri  İstanbul Teknik Üniversitesi Uygulamalı Eğitim Havuzu'nun açılışını yaptı. Havuzun açılışının ardından, yetkililerden bilgi aldı.

Öğrencilerin uygulamalı eğitimini izledi. Heyet daha sonra Seyit Onbaşı gemisine giderek gemi kaptanından detaylı bilgiler aldı.


TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER