İTÜ GEMİ İNŞAATI VE DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ'NDE MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

İTÜ GEMİ İNŞAATI VE DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ'NDE MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi 2019-2020 &2020-2021 Eğitim – Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni yapıldı.

Tören; saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Korkut’un açılış konuşmasıyla başladı.

Prof. Dr. Emin Korkut’un ardından fakülte birincileri konuşma yaptı. 

Daha sonra Sedef Gemi İnşaatı Savunma Sanayi Projeleri Müdürü Selim Buğdanoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Salih Bostancı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, birer konuşma gerçekleştirdi.

Salih Zeki Çakır, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi 2019-2020&2020-2021 Eğitim – Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreninde yaptığı konuşmada:

“Üniversitelerin mezuniyet törenlerine elimden geldiğince katılım sağlıyorum. Bugün burada olmamın benim için özel bir anlamı daha var. Benim oğlum da sizler gibi bu dönem içerisinde mezun oldu.

Uzun yıllardır, İTÜ Gemi İnşa Fakültemizin çalışma ve faaliyetlerini yakından takip etmeye gayret ettik ve destek olmaya çalıştık.

Burada mezunlarımızı, muhatap olacakları sektörle ilgili bilgilendirmek istiyorum.

Türk Deniz Ticareti, son yaptığımız Odamızın çalışması sonucunda büyüklük itibarıyla takriben 300 bin istihdam sağlayan, 23 milyar dolarlık bir sektör.

Son bir yılda gemi inşa sanayisi ve deniz taşımacılığında önemli bir iyileşme yaşanıyor.

Denizciliğimiz, zorlu süreçleri geçtikten sonra çok büyük bir ivme kazanacak.

Taşımacılıktaki bu iyileşme, gemi inşaya talebi artıracak.

Gemi inşa sanayimizin küçük tonaj Koster filosunun yenilenmesinin önünde önemli fırsatlar oluşacak.

Son olarak söyleyeceğim; diğer fakültelere nazaran, fazla mezun düşük istihdam sorunları yaşandığı söylense de zamanla bu sıkıntıları aşacaksınız.

Şans, hazır olana güler. Başarı için hazırlıklı olmak gerekir. Bir adım ötesi için de risk almak gerekiyor.

Gelecekte doğru riskler alıp başarılı bir yol çizmenizi temenni ediyor, hayatınızda başarılar diliyorum...” ifadelerini kullandı.

Mezuniyet töreni; dereceye giren mezunlara başarı ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM