İTÜ MTAL, KÜRESEL SORUNLARA KÜRESEL FİRMALAR İLE BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETECEK

İTÜ MTAL, KÜRESEL SORUNLARA KÜRESEL FİRMALAR İLE BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETECEK

İTÜ  Meslekî Teknik ve Anadolu Lisesi , Avrupa'nın 172 yıllık köklü firmalarından  Weidmüller'i ziyaret etti. Erasmus projesi destekleriyle fabrika ziyareti gerçekleştirildi.

Toplantıda iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, yirmibirinci yüzyıl yetkinlikleri, nesnelerin interneti, yapay zekâ, veri analizi gibi konular ele alındı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İTÜ MTAL Okul Müdürü  Prof.Dr.Hüseyin Toros, okul öğretmenleri Hakkan Erkan, Behçet Çevik,   Weidmüller Türkiye,Kafkaslar ve Orta Asya Genel Müdürü Birol Atay, WeidMüller Akademi  Yöneticisi Dr.Eberhard Niggeman  ile yarının dünyasında, küresel sürdürülebilirliğin sağlanması, iklim değişikliğinin olumsuz etkisinin azaltılması adına, çocukların erken yaşta meslekî becerilerinin geliştirilmesi, atmosfere salınan karbondioksit gazının azaltılması, nötr emisyon konularını ele alındı. Bu çerçevedekaynakların verimli kullanılması için yapay zeka, nesnelerin interneti, otonom sistemler, dijital dönüşüm gibi insanlığa faydalı olabilecek konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Yarınlarımız için mesleki eğitimin önemi vurgulandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ile Weidmüller Akademi arasında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla staj araştırma konuları, karşılıklı ziyaretler ve olası diğer iş birlikleri görüşüldü.

İTÜ MTAL Okul Müdürü Prof.Dr.Hüseyin Toros, Tükiye'nin farklı bölgelerinden İTÜ MTAL'ye gelen, bilime sevdalı kültüre meraklı, milli ve manevi değerleri önemseyen, projeci, girişimci,  araştırmacı ve takım çalışmasına yatkın gençlerin, Avrupa için çok önemli potansiyel insan kaynağı olduğunu vurguladı.