İTÜ MTAL'DE YENİ EĞİTİM - ÖĞRETİM DÖNEMİ İTÜ REKTÖRÜ PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU'NUN VERDİĞİ AÇILIŞ DERSİYLE BAŞLADI

İTÜ MTAL'DE YENİ EĞİTİM - ÖĞRETİM DÖNEMİ İTÜ REKTÖRÜ PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU'NUN VERDİĞİ AÇILIŞ DERSİYLE BAŞLADI

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni eğitim-öğretim yılına İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun verdiği “Sürdürülebilirlik” konulu açılış dersiyle başladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 250. yaşına hazırlandığı şu günlerde aile üyesi kurumlardan olan İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (İTÜ MTAL) ders yılı açılış törenine ev sahipliği yaptı. Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılan törende, Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu, MTAL öğrencilerine hitaben ilk dersi yaparak yeni eğitim-öğretim yılını başlatmış oldu.

İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, yeni ders yılının açılışında yaptığı selamlama konuşmasında Teknik Üniversite tecrübesinin, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için çok önemli bir yerde durduğunu, genç İTÜ’lülerin enerjisinin özellikle buradan beslendiğini dile getirdi.

İlk ders: Sürdürülebilirlik

“İlk ders” için kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu, öncelikli olarak İTÜ MTAL’in sıradan bir lise olmadığını, İTÜ şemsiyesi altında bulunduğunu ifade etti. Her yıl daha başarılı dilimden öğrenci almaya istikrarla devam ettiğinin altını çizen Rektörümüz, liseli öğrencilere “sürdürülebilirlik” kavramının önemi üzerine bir sunum yaptı. Prof. Dr. Koyuncu, günümüzün “geri dönüşüm” ekonomisinden artık “döngüsel” ekonomiye geçiş yapmaya başlandığını, bu anlamda insanoğlunun atık üretmemeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilirlik kavramının tek yönden düşünülmemesi gerektiği hususunun altını çizen Prof. Dr. Koyuncu, öğrenilen bilginin nasıl kullanılacağına dair sürekli bir sorgulama içinde olmak gerektiğini hatırlatarak, hayata her zaman pozitif bakmanın öneminden bahsetti.

İlk dersin ardından, TEKNOFEST 2022’de derece yapan İTÜ MTAL proje takımı Aşiyan üyelerine plaketleri verildi.