KAPTAN MUTLU DÜNDAR: "KILAVUZ KAPTANLAR, BÜTÜN ZORLUKLARA RAĞMEN GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR"

KAPTAN MUTLU DÜNDAR: "KILAVUZ KAPTANLAR, BÜTÜN ZORLUKLARA RAĞMEN GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR"

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Mutlu Dündar, 13'üncüsü gerçekleşen Kılavuz Kaptanlar Haftası Meslek Şehitlerini Anma Töreni'nde önemli açıklamalara imza attı.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Mutlu Dündar, Kılavuz Kaptanlar Haftası Meslek Şehitlerini Anma Töreni'nde bir konuşma yaptı. Dündar yaptığı konuşmada:

"Bu yıl 13.sünü düzenlediğimiz kılavuz Kaptanlar Haftası’nın açılışında meslek şehitlerini anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda meslek şehitlerimiz Kpt. Lütfü Berk’in ve merhum Kpt. Fahrettin Aksu’nun adlarını taşıyan İstanbul Boğaz kılavuzluk istasyonları da dahil diğer limanlarımızda ve Çanakkale Boğazı’nda kılavuz kaptan meslektaşlarımız ve meslek şehitlerimizi anmak üzere bir araya gelmiş bulunmakta. Kendilerine teşekkür ederim.

Kılavuz kaptanların yegâne sivil toplum örgütlenmesi olan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’nin; camiamızın birlikteliği ve dayanışması için payanda olmasının yanında diğer bir kuruluş amacı da kılavuzluk mesleğinin ülkemizde dünya standardından devam ettirilmesi ve kılavuz kaptanlarımızın refahı ve emniyeti için çalışmalar yapmasıdır. Ülkemizin kalkınması için önemli rolü olan limanlarımızda ve her biri eşsiz güzelliği ve stratejik konumuyla dünyanın en önemli su yollarından olan Türk Boğazlarında; kılavuz kaptanlar can, mal, çevre ve seyir emniyetini sağlayabilmek için yılın 365 günü her türlü hava ve deniz koşulunda kesintisiz bir şekilde kılavuzluk hizmeti vermektedir.

İçinde bulunduğumuz günlerde nihayet etkisini yitirmiş olan pandeminin ilk günlerinden itibaren kılavuz kaptanlar en ön saflarda bütün zorluklara rağmen görevlerini yerine getirmiş, modern hayatımız için önemli olan ürünlerin tedarikinin devam ettirilmesine katkı vermişlerdir. Geride bıraktığımız bu zorlu süreçte gerekli tedbirleri alarak hizmetin aksamaması için meslektaşlarımıza ihtiyacı olan desteği sunan başta KEGM Kılavuzluk Teşkilatı olmak üzere diğer teşkilatlarımıza da üyelerimiz adına teşekkür ederiz.

Bizler; Kılavuz kaptanlar olarak mesleğimizin zorluğunun ve içerdiği tehlikelerin farkındayız. Her birimiz; can, mal ve çevre emniyetinin sağlanması için verdiğimiz hizmetin ne kadar önemli olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bunun sağlanması için gerekli bilgi ve tecrübeyi bir adım öteye götürmek için çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim. Kılavuzluk, geminin köprü üstünde kaptan ile o esnada tesis edilen karşılıklı güven ve bilgi paylaşımını üzerine verilen birçok uluslararası kural ve uygulama ile düzenlenmiş bir hizmet türü. Bununla birlikte kılavuz kaptanın emniyeti için kaptan transferlerinde uygunsuz donanımların kullanılmasından dolayı çarmış kazaları yaşanmaya devam ediyor. Şöyle ki; dünya genelinde Uluslararası Kılavuz Kaptanlar Birliği tarafından yapılan sörveyler gösteriyor ki; her beş kılavuz transfer donanımından bir tanesi ya kurallara uygun donatılmamış ya da kötü durumda. Bu nedenle; Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği olarak bu yılki hafta etkinliklerimiz içerisinde kılavuz transfer güvenliğine dikkat çekmek ve çarmıh kazalarının önlenmesi için bir panel düzenleyeceğiz. Bu bağlamda sektör paydaşlarımız ile hatalı kılavuz transfer donanımı kaynaklı kazaların önlenmesi için yürütülecek her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduğumuzu ayrıca beyan ederiz." açıklamalarına yer verdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM