KARPOWERSHIP'E GÜNEY AFRİKA LİMANLARINA 20 YILLIK ERİŞİM İZNİ VERİLDİ

KARPOWERSHIP'E GÜNEY AFRİKA LİMANLARINA 20 YILLIK ERİŞİM İZNİ VERİLDİ

Karpowership, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç limanına 20 yıllık erişim izni aldı.

adscode

Yüzer enerji alanında faaliyet gösteren Türk firması Karpowership, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç limanına 20 yıllık erişim izni aldı. Güney Afrika Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamada, Karpowership firmasına, Durban, Ngqura ve Saldanha Körfezi limanlarına 20 yıllık erişim izni verildiği bildirildi.

Açıklamada, bu iznin uygulanmasına yönelik güvenlik ve denetimin sağlanmasından, ulusal liman ve demir yolu taşımacılığı firması Transnet'in sorumlu olacağı belirtildi. Güney Afrika Elektrik Bakanı Kgosientsho Ramokgopa, yaptığı açıklamada, ülkenin acil durum elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için yüzen enerji santrallerine başvurmanın kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Elektrik ihtiyacını karşılıyor Afrika'da elektriğe ihtiyacın en fazla olduğu ülkelerden Güney Afrika, aynı zamanda kıtanın en önde gelen sanayi, finans ve ticaret merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor. Bununla birlikte ülkenin elektrik üretiminin yüzde 80'ini karşılayan kömürle çalışan santrallerin çoğunun ömrünü tamamlamaları ve sık sık arızalanarak devre dışı kalmaları nedeniyle Güney Afrika'da, yeni yılın başından bu yana hemen hemen her gün 4 ile 12 saat arasında değişen elektrik kesintileri yaşanıyor.

Bu nedenle Karpowership firmasının yüzer enerji gemisi projesinin, Güney Afrika'nın acil elektrik ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynaması bekleniyor. Karpowership'in 36 yüzer enerji gemisinden oluşan 6 gigavat elektrik üretim kapasitesi bulunuyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi