KKTC LİMANLARI İÇİN ÖNEMLİ GELİŞME! KISITLAMALAR KALDIRILDI...

KKTC LİMANLARI İÇİN ÖNEMLİ GELİŞME! KISITLAMALAR KALDIRILDI...

KKTC deniz ticareti için çok önemli bir gelişme yaşandı.

adscode

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanlarına uğrak yapan Panama bayraklı gemilere yönelik kısıtlamalar kaldırıldı.

Türkiye ve KKTC yetkililerin bu konuda uzun süredir devam eden girişimlerinin ardından; dünyadaki en büyük gemi siciline ait Panama bayraklı gemiler, KKTC limanlarına sorunsuz bir şekilde gelebilecek.

Kıbrıs Türk denizcilik ve limancılık faaliyetlerinin gelişmesine engel teşkil eden iki önemli uluslararası karar bulunuyor:

- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 4 Mayıs 1964 tarih ve 186 sayılı kararı ile GKRY’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti” statüsü ile karara dahil edilmesi ve Barış Harekatı’ndan sonra bu statünün devam ettirilmesi

- GKRY’nin tek taraflı olarak AB üyeliğine “Kıbrıs Cumhuriyeti” statüsü ile alınması.

Bu iki karar nedeniyle KKTC, başta “Gemi Sicili” faaliyetleri olmak üzere “Deniz Yetki Alanları” ve “Denizde Arama Kurtarma Sorumluluk Alanı” gibi konularda ciddi sorunlar yaşıyordu.

Bu gelişmelerin ışığında Panama bayraklı gemilerin KKTC limanlarına uğrak yapmasına yönelik kısıtlamaların kaldırılması büyük önem taşıyor. Türk Deniz Medya'nın edindiği bilgilere göre; kısıtlamaların kaldırılma kararı da KKTC yetkililerine yazılı olarak bildirildi.

Panama bayraklı gemilerin sorunsuz bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanlarına uğrak yapabilmesi ada ticaretine de katkıda bulunacak.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM