KONTEYNER KRİZİ VE NAVLUN ARTIŞININ 2022'DE DE SÜRMESİ BEKLENİYOR

KONTEYNER KRİZİ VE NAVLUN ARTIŞININ 2022'DE DE SÜRMESİ BEKLENİYOR

konteyner krizi, navlunu rekor seviyelere taşırken, global armatörlük devlerinden fiyat artışlarına yönelik birbiri ardına gelen açıklamalar sektörde tartışma yarattı.

Küresel deniz ticaretinde pandemiyle birlikte başlayan liman sıkışıklıkları ve konteyner krizi, navlunu rekor seviyelere taşırken, global armatörlük devlerinden fiyat artışlarına yönelik birbiri ardına gelen açıklamalar sektörde tartışma yarattı. Bazı konteyner operatörleri, spot navlunu geçici olarak dondururken, bazıları ise taşıma bedelini daha fazla artırmayacağının sinyallerini verdi. Ancak DÜNYA’ya konuşan sektör temsilcilerine göre, küresel operatörler kendilerine yönelik tepkiyi azaltmak için bu tür açıklamalar yapıyor. Sektör temsilcileri, navlun artışının ve konteyner krizinin 2022’de de sürmesini bekliyor. Dünyanın üçüncü büyük konteyner operatörü olan Fransız CMA CGM, geçen hafta müşterilerine yaptığı açıklamada, “Piyasa kaynaklı navlun artışlarının önümüzdeki aylarda devam etmesi beklense de grup şirketleri olarak (CMA CGM, CNC, Containerships, Mercosul, ANL) spot navlun oranlarındaki artışları, 1 Şubat'a kadar beklemeye aldık” bilgisini verdi. Bir diğer konteyner devi olan Alman Hapag Lloyd yetkilileri de haftalarda navlun oranlarını daha fazla artırmadığını söyledi. Ancak CMA CGM’den farklı olarak, bu konuda bir süre vermedi. Dünyanın en büyüğü Maersk yetkilileri ise spot navluna yönelik açıklama yapmadı, ancak müşterilerle uzun vadeli sözleşmeler imzalamaya daha yatkın olduklarını söyledi.
Avrupa’da ve ABD’de binlerce KOBİ iflasın eşiğinde

Ancak lojistik sektörü temsilcileri, navlunda kısa dönemde bir normalleşme beklemiyor. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) yetkilileri, arz-talep dengesizliğinden dolayı konteyner krizi ve navlun artışının 2022’de sürmesini beklediklerini dile getirdi. Rif Line Türkiye CEO’su Mehmet Serkan Erdem ise konteyner operatörleri tarafından yapılan bu açıklamayı bir tür ‘PR’ çalışması olarak değerlendirerek, şunları söyledi: “Konteyner operatörleri tarihi karlılıklara imza atıyor. Ancak diğer yandan çok büyük tehlike çanları çalıyor. Avrupa’da ve ABD'de binlerce KOBİ, navlun artışı nedeniyle iflasın eşiğine geldi. Konteyner devleri, üzerlerindeki baskıyı azaltmak için bu tür açıklamalar yapıyor. Spot navlun zaten çok tercih edilmiyor. Aradaki çok büyük fiyat farkı olduğu için müşteriler daha çok uzun dönem kontrat yaparak ilerliyor. Noel öncesi tedarik krizi artacak. İnsanlar istediği ürünü alamayacak. Çünkü varyantlar nedeniyle limanlarda açıkta bekleyen gemi sayısı hızla artıyor. Bekleme süresi 1 ayı geçti. Çok yakında denetleyici kurumların veya kamu otoritelerinin bu şirketlere büyük ceza yazdıracağına inanıyorum.”
 
Kaynak: Dünya Gazetesi