KONTEYNER PAZARINDA MEVCUT KAPASİTENİN YÜZDE 30'U KADAR GEMİ SİPARİŞİ VERİLDİ

KONTEYNER PAZARINDA MEVCUT KAPASİTENİN YÜZDE 30'U KADAR GEMİ SİPARİŞİ VERİLDİ

Küresel konteyner pazarı zorlu bir döneme giriyor. Pandemi sonrası emtia talebindeki patlama yerini makroekonomik endişelere bıraktı.

Talebin hız kestiği ve navlunun zayıfladığı bir ortamda büyük kapasite artışı kapıda. Sea-web'e göre, 2023'te yaklaşık 32 mega-max geminin küresel filoya dahil olması bekleniyor. Mevcut TEU kapasitesinin yüzde 30’u kadar gemi siparişi verilmiş durumda. Sipariş edilen yaklaşık 8 milyon TEU'nun çoğunluğunun 2024 ve sonrasında devreye girmesi beklenmesine rağmen, neredeyse 2.44 milyon TEU'nun 2023'te filoya katılacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki iki yıl içinde filosunu %40 oranında büyütmesi beklenen İsviçre merkezli Mediterranean Shipping Company, Hapag-Lloyd'un mevcut filo kapasitesiyle neredeyse aynı büyüklükte devasa bir sipariş defterine sahip.

Metanol ile çalışan gemilere talep patladı

Bu arada 2023'te şimdiye kadar verilen gemi siparişleri için metanol kapasiteli motorların, sipariş edilen toplam tonajın yüzde 68'ini oluşturacak şekilde arttığı belirtiliyor. Mevcut siparişlerde büyük ölçüde, hem damıtılmış hem de artık yakıtların yanı sıra metanol veya sıvılaştırılmış doğal gaz gibi alternatif yakıtları yakabilen çift yakıtlı motorlu gemilerin önemli paya sahip olduğu dikkat çekiyor. Örneğin Danimarka merkezli Maersk 19 adet ve X-Press Feeders 18 adet siparişe sahip. Güney Koreli HMM de, 2025 ve 2026'da teslim almak üzere dokuz adet 9.000 TEU metanollü çift yakıtlı gemi sipariş etmiş durumda.

Kaynak: Ekonomim.com