KOSDER’in 4. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

KOSDER’in 4. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Türk denizciliğinin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan KOSDER’in 4. Olağan Seçimli Genel Kurulu gerçekleştirildi. 

Pendik Green Park Hotel’de  yapılan toplantıda; İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, dernek üyeleri ve denizcilik sektöründen çok sayıda misafir yer aldı.

Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş yaptı. KOSDER’in Türk denizcilerinin teveccühlerini kazandığına dikkat çeken Başkan Kocabaş’ın açıklamaları şu şekilde: 

”2014 yılında Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanımız ve kurucu üyemiz Sayın Salih Zeki Çakır önderliğinde temelleri atılan KOSDER, Türk koster armatör ve işletmeciliğini dayanışma bilinciyle daha ileri taşıma hedefiyle yola çıkmıştır. Kurulduğu günden bu yana, denizci Sivil Toplum Kuruluşu olmanın hassasiyetiyle hareket eden KOSDER, sektörümüzün diğer paydaşlarına azami oranda katkı sunmayı da sorumluluğu olarak benimsemiştir. Dünya denizlerinin çetin şartlarıyla mücadele eden sektörümüzün, sırtladığı ağır yükü hafifletme adına yaptığımız çalışmalar, Türk denizcilerinin teveccühlerini kazanmamıza vesile olmuştur. Bu teveccüh ve üyelerimizden aldığımız destek, attığımız her adımda bizleri motive etmiş ve geleceğe daha da umutla bakmamıza imkân tanımıştır.

“Üyelerimizin ve denizciliğimizin diğer paydaşlarının sorunlarına çözüm bulmaya gayret ettik”

Malumunuz, pandemi dönemiyle birlikte ticaretin her faaliyet alanında olduğu gibi deniz taşımacılığı da zorlu bir sürecin içerisine girmiştir. Küresel salgının ilk aşamasından itibaren gelişmeleri yakından takip eden Derneğimiz, hem kendi üyelerinin hem de denizciliğimizin diğer paydaşlarının sorunlarına çözüm bulmaya gayret etmiştir. Yönetim Kurulumuz, hayata geçirdiği sektörel destek mekanizmasıyla; Türk denizcilerinin yaşadığı sıkıntıları idarenin ilgili kurumlarına iletmiş ve bu sıkıntıların süratli bir şekilde giderilmesinin de takipçisi olmuştur. Türk ve yabancı bayraklı gemilerde çalışan ve meşakkatli bir mesleği icra eden gemi adamlarımızı gündeminin ilk sırasına alan Derneğimiz, onların “sağlıkla kalmaları” konusunda önemli adımlar atmıştır. Gemi dezenfektasyon işlemleri, personel değişimleri, gemilere medikal ekipman temini ve diğer önemli hususlarda idareyle köprü vazifesi gören KOSDER, küresel salgınla mücadelede aktif bir şekilde çalışmalarını yürütmüştür.

“KOSDER önümüzdeki dönemde de Türk denizciliğine değer katacaktır”

Her ne kadar Koronavirüsün yaşamı alt üst eden ve sektörümüzü oldukça tedirgin eden etkisi, halihazırda akıllarda yer etmeye devam etse de, geçmişi de ayrıca ele almak geleceğimize ışık tutacaktır.

Konuşmamın sonunda izleyeceğiniz ve detaylarını göreceğiniz faaliyetlerimizin tümü, Türk denizciliğine katma değer sağlama adına önemli basamakları oluşturmaktadır.  “Denizci Ülke, Denizci Millet” olmanın dayanışmadan ve birlikten geçtiğini adeta ispat eder nitelikte olan KOSDER’in her bir çalışması, Türk denizcilerinin zihninde yer etmeye devam edecek ve örnek teşkil edecektir. Bu bilincin süreklilik arz etmesi; zaman ve mekân ayırt ekmeksinizin faydacı bakış açısının daima diri tutulmasıyla mümkün olacaktır. KOSDER’in bu minvalde; geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türk denizciliğine değer katacak ve eşik atlatacak öncü kuruluşlardan biri olacağına inancımız sonsuzdur. “Birlikte Daha Güzele Daha İleriye” sloganıyla rotasını çizen KOSDER’liler, şartlar ne olursa olsun heyecanını kaybetmeyecek, aynı misyon ve vizyonla ülkemize ve Türk denizcilik sektörüne hizmet etmeyi görev addedecektir.

“Türk Okul Gemisi Projesi’nin gündeme alınması memnuniyet vericidir”

Sizlerin teşrifleriyle gerçekleştirilen Genel Kurulumuz, biz bilincinin tezahürünü ve aynı zamanda yeni hedeflerin belirlenmesini temsil etmektedir. Türk Koster Filosunun Yenilenmesi konusunda gösterdiğimiz duruş, diğer hedeflerimize de sirayet etmiş karşınıza yeni projelerle çıkmamızı sağlamıştır. Bu minvalde; ilk olarak 2017 yılında projelendirerek idaremize sunduğumuz ve öğrencilerimizin staj sorunu hususunda adeta can simidi olacak Türk Okul Gemisi Projesi’ni Yeni Denizcilik Genel Müdürümüz Sayın Ünal Baylan’ın gündemine alması memnuniyet vericidir.

Üyelerimizin desteğiyle 2017 yılının Temmuz ayından itibaren gururla üstlendiğimiz vazifemizi, Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte hakkıyla yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu zaman zarfında, ülkemize ve Türk denizciliğine, KOSDER çatısı altında hizmet etme fırsatı tanıyan, bu ulvi görevi bizlere tevdi eden, koşullar ne olursa olsun desteklerini esirgemeyen üyelerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bugün burada belirlenecek yeni Yönetim Kurulumuzun da denizciliğimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, kendilerini şimdiden tebrik ediyorum.  Son olarak; arifesini yaşadığımız mübarek Ramazan ayının, tüm dünyaya sağlık, mutluluk ve bol bereket getirmesini temenni ediyor, hepinizi tekrardan saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

“Ülkemizin Koster filosuna ihtiyacı var”

KOSDER Kurucu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ise yaptığı konuşmada seçilecek kişilerin derneğe hayırlı olması temennisinde bulunarak: “ 4. Olağan Genel Kurulumuzun hepimize hayırlı olmasını diliyorum. ISTFIX’teki artış mutluluk verici. Ülkemizin Koster filosuna ihtiyacı var. Koster taşımacılığı Türk denizciliğinin omurgasıdır, bel kemiğidir. En çilekeş hizmet grubuyuz. Türk denizciliğinin büyüdüğü yer kosterlerdir. Malum bütün şartlara rağmen yıkılmadık ayaktayız. Navlun artışlarıyla daha güzel işler yapılacak. Burada emeği olan tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. KOSDER ismi; bütün kamuda ve sektörde çok iyi bir algıya vesile oldu. Bunu kamuoyuna çok iyi izah ettiğimizi düşünüyorum. Seçilecek kişinin derneğimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun. “ ifadelerini kullandı.

Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısında söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da Koster Yenileme Projesi ve Hurda Teşviki ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Tamer Kıran, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Göreve geldiğimizde bildiğiniz gibi Koster Yenileme Projesiyle ilgili çalışma mevcuttu. Görevden 2 ay sonra imza töreni yaptık. Akabinde Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreye girdi. Seçimler yapıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda görev değişimi oldu. Kendisiyle yaptığımız ilk toplantıda kendisinin fikrini 2020 yılına gelmiş bir Türkiye’de devletin tekrar bu şekilde özel sektörle birlikte bir oluşum yapmasını uygun görmediğini söyledi. Bütün planlarımızı, durumu gözden geçirmemiz gerekti. Bu; Sayın Bakanımızın bir tercihiydi. Buna saygı duyuyoruz. Ancak bütün sistem ele alınmak durumunda kalındı. Bizi KOSGEB’e yönlendirdi. Yapılan çalışmalarda KOSGEB’in yıllık 300 bin TL desteği karşımıza çıktı. Yetersiz olduğunu defalarca söyledik. Bu desteği 3 milyon liraya çıkarılması kararı alındı. Bize şunu söyledi; ‘Tebrik ederim sizi. Bunu nasıl bu miktara çıkarttınız? Ancak bu modelde bizim daha fazla yapabileceğimiz başka bir şey yok. 15 milyon lira destek olarak söyledik ve arkasındayız. ‘Geçen sene nisan ayında çıkan bir projeydi. Haziran ayında genel müdürlerimiz de değişti.

“Önemli bir gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız”

Hurda teşviki ve banka kredisiyle beraber bu işin yapılabileceğini söyledik. İlgili Bakanlara gönderildi. Bugün yarın cevap gelecektir. Beklediğimiz kadar çok geniş bir katılıma hitap etmeyecek. Bu projenin hayata geçmesi için ateş olacak. Daha iyi şartlarla geliştirmeye çalışacağız. Hayata geçtiğini görmek istiyoruz. Bundan 3 ay önce konuşulanlar çok pozitif değildi. Piyasadaki gelişmeler buna imkân verecek; ciddi bir toparlanma var. Dünyada bir toparlanma başladı. Çin’den başlayan bir hareketle pozitif gelişmeler söz konusu. Bu bağlamda bu projeye olan ilgi de büyüyecek. Önemli bir gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız. KOSGEB gelişirken önemli bir faktör de kredi faktörüydü. 60 milyon TL teklif alırız diye düşünüyorduk. Bankalar bu duruma olumlu bakmadı. 35 milyon TL teklif aldık. Bunu bu miktarla yapmak olağan görülmüyordu. Bankaların iştahının artmasıyla daha iyi bir rakamla dönüş yapacaklarını ümit ediyoruz. KOSGEB, hurda teşviki ve banka 3’lüsü tutarsa, bu bağlamda hepinizi desteğe davet ediyorum. İyi bir piyasa yaşıyoruz. Buna devam etmek istiyoruz. Armatör çok yoruldu. Hakikaten ayakta durmakta zorlanıyor. İnşallah bu toparlanma ile en azından belli bir müddet nefes alacağımızı ümit ediyorum. Geçmiş yönetime katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni gelecek olan Pınar Hanım’a da başarılar diliyorum. Kadın meslektaşımızla birlikte yol yürümekten çok memnun olacağız. İnşallah sektörümüze çok güzel katkılar sağlayacaklardır. “

Açılış konuşmalarının akabinde Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Semih Dinçel’in Divan Başkanlığı’nı yaptığı Genel Kurulda, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu oy birliğiyle ibra edildi.

Ardından seçime geçilerek KOSDER'in yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu oy birliği ile kabul edildi.

Yönetim Kurulu listesinin oy birliği ile kabul edilmesinden sonra Pınar Kalkavan Sesel Yeni Yönetim Kurulu adına kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

‘Bu bir devir teslimi ve emaneti devralma görevidir’ diyen Pınar Kalkavan Sesel; başta Salih Zeki Çakır ve Hüseyin Kocabaş olmak üzere dernek yönetiminde yer alan herkese teşekkürlerini sunarak şu ifadeleri kullandı:

“Dayanışma ve birliktelik içerisinde hizmet etmek üzere görevi aldık”

“KOSDER’i sektörümüze kazandıran, bizlerin aynı çatı altında toplanmasına neden olan ve KOSDER’i KOSDER yapan Meclis Başkanımız Sayın Salih Zeki Çakır. Yani bizim Salih Kaptanımız… Varlığınız bizlerin burada görevi teslim almamızdaki en önemli güçtür. Tüm emeklerinize, fedakarlıklarınıza ve desteklerinize teşekkür ederiz.

Geride bıraktığımız dönemde derneğimize başkanlık yapmış olan Sayın Hüseyin Kocabaş’a ve yönetimde görev almış olan tüm değerli arkadaşlarımıza da çalışmaları, ayırdıkları vakitleri ve emeklerinden dolayı teşekkürü borç biliriz. Her iki dönemde birbirinden faydaları bilgilendirmeler, konferanslar, dernek üyeleri sorunları ile yakından ilgilenmeler, sosyal ve beşerî ilişkiler başarı ile tamamlanmıştır.

“Bu bir devir teslimi ve emaneti devralma görevidir. Önümüzdeki 2 yıllık bir süre çok çabuk gelip geçecek, günler unutulacak. Akılda kalacak olanlar ise; bu geçici sürede ülkemize ve sektörümüzün tüm bileşenlerine kazandırdıklarımız olacaktır.

Dayanışma ve birliktelik içerisinde sizlere hizmet etmek üzere görevi teslim alırken, zannedilmesin ki elde edilecek başarılar sadece yönetime ait olacaktır. Eğer taş üstüne taş koyabilecek ve katkı sağlayabileceksek bu; derneğimize emek veren tüm üyelerimizin sayesinde ve destekleriyle gerçekleşecektir. Yorumlarınızı, desteklerinizi, görüş ve önerilerinizi bizlerden esirgemeyin. Bizler dernek olarak bir bütünüz ve takımız. İsimlerini yönetimde göremediğiniz duayenlerimiz ve büyüklerimizin de bizlerle olacağı bir çalışma grubu oluşturma düşüncesinde olduğumuzu ve geniş kapsamlı bir dönem olacağını umuyoruz. ‘Herkesin çorbada tuzun olsun!’ mottosu ile hizmet edeceğiz”

Diğer yandan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nda yer alan isimler ise şu şekilde:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER:                                                

Begüm Nergiz Birben

Burak Akartaş

Bülent Dandin

Gökhan Özcan

Hakan Çendik

Mahmut Turan

Mehmet Engin Özturan 

Metin Şener

Pınar Kalkavan Sesel

Teoman Mustafa Akyol

Tolga Tomba

 

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER:

Akif Ural

Cafer Şener

Engin Dönmez

Hüseyin Avni Şan

Hüseyin Uysal

İlham Mert Soylu

Nadir Özsoy

Serhan Özcan

Sinan Atasoy

Uğur Şener

Yaşar Şanlıtürk

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER:

Ayhan Aytekin 

Yalçın Akın 

Yusuf Yalçın Çapoğlu


DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER:

Barbaros Yüksel

Faruk Emre Yıldıran

Neslihan Torlak 

Olağan Genel Kurul Toplantısı, Yeni Yönetim Kurulu'nun hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği'nde görev dağılımı yapılacak ilk Yönetim Kurulu toplantısıyla birlikte belli olacak.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM