LİMANLAR SIFIR KARBON YOLCULUĞUNA HAZIRLANIYOR

LİMANLAR SIFIR KARBON YOLCULUĞUNA HAZIRLANIYOR

NAVTEK Deniz Teknolojisi Genel Müdürü Ferhat Acuner, “Limanları sıfır karbon hale getiren projelere imza atıyoruz” dedi.

adscode

Dünyanın en önemli gündem maddeleri arasında çevresel hassasiyetlerin yer aldığının altını çizen NAVTEK Deniz Teknolojisi Genel Müdürü Ferhat Acuner, kendilerinin de limanlarda sürdürülebilirliğe yönelik projeler yürüttüğü söyledi.

Limanlara enerji çözümlerinden başlayarak anahtar teslim yeşil dönüşüm projeleri yaptıklarını ileten Acuner, “Limanlara, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri ile karada kurulu bir enerji depolama tesisi öneriyoruz. Sonrasında limana gelen şarjlı gemilere elektrik altyapısı hazırlıyoruz. Elektrikli römorkörler olan ZEETUG’lar için hızlı şarj istasyonları olacak. Bütün kreynler ve araçlar elektrikli olup onların da şarj istasyonları olacak. Hidrojeni geleceğin sıfır emisyon yakıtı olarak değerlendirip limanlara hidrojen üretim, depolama ve dağıtım altyapısı da önerip gerekli mühendislik çalışmalarını yapıyoruz. Limanın hali hazırda GES veya RES yatırımları varsa buna bağlı olarak ilgili yatırımı yeni yatırımlara entegre ederek maliyetleri düşürüyoruz” ifadelerini kullandı.

 Limanlar için ise ZEEPORT konseptini geliştirdiklerini ileten Acuner, geliştirilmiş olan ZEETUG markalı elektrikli römorkörlerde yakıt masraflarının yarı yarıya indiğini, bakım tutarlarının yüzde 80 azaldığını ifade etti. Dünyadaki birçok limanın yeşil dönüşüm noktasında elektrik altyapısının zayıf olduğuna vurgu yapan Acuner, firma olarak limanlara altyapı iyileştirme konusunda da destek verdiklerini iletti.

Kaynak: Dünya Gazetesi