LİMANLARDA ELLEÇLENEN YÜK MİKTARI YÜZDE 9.5 ORANINDA ARTTI

LİMANLARDA ELLEÇLENEN YÜK MİKTARI YÜZDE 9.5 ORANINDA ARTTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayında limanlarda elleçlenen yük miktarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 arttığı belirtildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayında limanlarda elleçlenen yük miktarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 artarak 47 milyon 592 bin tona yükseldiği, elleçlenen konteyner miktarının ise değişmeyerek 1 milyon 71 bin TEU olarak gerçekleştiği açıklandı. Açıklamada, bu yılın ilk 5 ayında da elleçlenen yük miktarının yüzde 7,2, konteyner miktarının da yüzde 3,2 arttığı kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün Yük ve Konteyner İstatistikleriyle ilgili verilerini açıkladı. Açıklamada, Mayıs ayında limanlarda elleçlenen yük miktarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 artarak 47 milyon 592 bin tona yükseldiği kaydedildi. Ocak-Mayıs döneminde de elleçlenen yük miktarının yüzde 7,2 artışla 228 milyon 168 bin ton olarak gerçekleştiği vurgulandı.

Transit yük taşımaları yüzde 15,5 arttı

Mayıs ayında limanlarda gerçekleştirilen ihracat amaçlı yükleme miktarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azalarak 13 milyon 260 bin ton, ithalat amaçlı boşaltma miktarının ise yüzde 11,4 artarak 20 milyon 170 bin ton olarak gerçekleştiği belirtilen açıklamada, “Mayıs ayında dış ticaret taşımaları yüzde 5,3 artarak 33 milyon 431 bin ton oldu. Limanlarda denizyolu ile yapılan transit yük taşımaları yüzde 15,5 artışla 7 milyon 509 bin tona yükseldi. Kabotajda taşınan yük miktarı 6 milyon 651 bin ton ile yüzde 27,8 arttı” denildi.

En fazla yük elleçleme Kocaeli Liman Başkanlığı’nda gerçekleşti

Toplam 7 milyon 382 bin ton ile en fazla yük elleçlemesinin Kocaeli Liman Başkanlığı idari sınırlarında gerçekleştiğinin altı çizilen açıklamada, Kocaeli Liman Başkanlığı’nı 7 milyon 151 bin ton ile Aliağa Liman Başkanlığı ve 5 milyon 918 bin ton ile Botaş Liman Başkanlığı’nın takip ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Mayıs ayında 38 liman başkanlığının idari sınırlarında faaliyet gösteren liman tesislerinde yük elleçlemesi gerçekleşti. En fazla yük elleçlemesi gerçekleşen ilk 10 liman başkanlığında toplam 39 milyon 849 bin ton yük elleçlenirken, limanlarda elleçlenen toplam yükün yüzde 83,7’sini oluşturdu. Limanlarda 1 milyon 87 bin ton Kok ve Yarı Kok Kömürü elleçlemesi gerçekleşti. Bu yük cinsini, ham petrol ve hurda demir izledi. Denizyolu ile en fazla ihraç edilen yük cinsi klinker, en fazla ithal edilen yük cinsi ham petrol oldu. Mayıs ayında denizyolu ile yapılan ihracatta en fazla yük elleçlemesi 1 milyon 440 bin ton ile İtalya’ya yapılan taşımalarda gerçekleşti. İtalya’yı; Amerika ve İspanya’ya yapılan taşımalar takip etti. İthalatta en fazla yük elleçlemesi ise 5 milyon 766 bin ton ile Rusya’dan yapılan taşımalarda gerçekleşti. Rusya’yı; Amerika ve Kolombiya izledi” değerlendirmesi yer aldı.