MAERSK, GEMİLERİNDE YANGIN İLE MÜCADELE TEKNOLOJİSİNE YATIRIM YAPIYOR

MAERSK, GEMİLERİNDE YANGIN İLE MÜCADELE TEKNOLOJİSİNE YATIRIM YAPIYOR

Son yıllarda filosunda bir dizi yangına maruz kalan Maersk, VIKING'in HydroPen yangın söndürme sistemini tüm filosuna kurmaya karar verdi.

adscode

Sigorta şirketlerinin istatistiklerine göre; her 60 günde bir bir gemide büyük bir yangın çıkıyor. Kendi filosundaki gemilerde de zaman zaman büyük yangınlar çıkan Maersk bu konuda yatırım yapma kararı aldı. 

Maersk, VIKING'in HydroPen sistemini filosundaki tüm gemilere kuracak. HydroPen sistemi, istiflenmiş konteynerlerde doğrudan yangınla mücadele için tasarlandı. Takılı bir güverte yangın hortumu aracılığıyla tamamen su basıncı ile çalıştırılıyor. Su basıncı etkinleştirildiğinde, bir türbin HydroPen delme ünitesini konteyner kapısına girene kadar çalıştırıyor, bunun üzerine sistem yangını doğrudan kaynağında söndürmek için konteynere su püskürtüyor. Konteyner yığınında yüksekte bir yangın olması durumunda, HydroPen sistemi teleskopik bir cihaz kullanılarak devreye alınabiliyor. Suyun ötesinde sistem köpük veya CO2 ile uyumlu.

Maersk; dört yıl önce beş mürettebat üyesinin ölümü ile sonuçlanan, Maersk Honam gemisindeki yangından bu yana gemideki yangınlarla mücadele etmek için birçok önlem aldı . Gemide tehlikeli yüklerin taşınmasına ilişkin yönergeleri incelemek ve değiştirmek için çok zaman harcandı. Ayrıca, yanlış beyan edilen kargoları damgalamak için rastgele konteyner kontrolleri uyguladı.

Kargo elleçleme operatörleri derneği olan ICHCA International, 2019'da her yıl taşınan konteynerlerin %10'unu tehlikeli mal olarak ilan etmişti. 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM