MARMARA, ADRİYATİK ÖRNEĞİYLE KURTULACAK! İTALYA İLE ON-LİNE MÜSİLAJ HATTI KURULDU...

MARMARA, ADRİYATİK ÖRNEĞİYLE KURTULACAK! İTALYA İLE ON-LİNE MÜSİLAJ HATTI KURULDU...

Müsilaj sorunuyla mücadele eden Türkiye’nin, Adriyatik Denizi tecrübesini yaşayan İtalya ile “on-line müsilaj” hattı kurduğu ortaya çıktı.

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’nda müsilaj sorunun çözümüne yönelik yürüttükleri çalışmaları anlattı. Örnek bir tesis kurduklarını dile getiren Mutluay, çöp, katı atık, sızıntı suyu bertaraf tesisini de hayata geçirdiklerini belirtti.

Atık su parklara

Sorunun çözümü için arıtılmış suyun tekrar geri kazanımının önemli olduğuna dikkat çeken Mutluay, “Biz derin deşarj yerine tekrar geri kazanımı nasıl olur noktasında çalışmalar başlattık. Atık sudan numuneler alarak bunların özellikle parklarda ve yeşil alanlarda kullanılması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Sağlık, çevre ve şehircilik ile tarım ve orman il müdürlüklerinden olumlu sonuç almamız halinde pilot bölgede, yeşil alanlarda ve peyzaj alanlarında bunu kullanmayı planlıyoruz” dedi.

Mutluay, müsilaj sorunu ortaya çıkınca Adriyatik Denizi tecrübesini yaşayan İtalya ile “on-line müsilaj” hattı kurulduğunu, Rimini kenti yönetimiyle zoom üzerinden görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti: “Rimini 1989’da müsilaj sorunuyla karşılaşmış. Müsilajın karasal kaynaklı olduğunu, evsel atıklardan kaynaklandığını ve ancak 10 yıl sonra bundan yavaş yavaş kurtulabildiklerini söylediler. Marmara Denizi ile Adriyatik Denizi arasında coğrafya olarak farklılıklar olduğunu düşünüyoruz.”

Kaynak: Milliyet