MEDKON, BU AY İÇERİSİNDE İKİ GEMİYİ FİLOSUNA KATTI

MEDKON, BU AY İÇERİSİNDE İKİ GEMİYİ FİLOSUNA KATTI

Intermodal taşıma ağı çerçevesinde yatırımlarına hız kesmeden devam eden Medkon, bu ay içerisinde teslimi yapılan iki gemiyi daha bünyesine kattı.

Genel Müdür Mahmut Işık, "Tedarik zincirine hizmetlerimiz çerçevesinde alımını Mayıs ayı içerisinde tamamladığımız iki gemimiz mevcut. Bunu da sizin aracılığınız ile ilk defa buradan bildirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Pandemi döneminden itibaren dünya genelinde kendini en çok yenileyen sektörler arasında lojistik sahasını rahatlıkla sayabiliriz. Tüm sektörlerin ticari sistematiğinde var olan lojistik ağlarda, kurallar deyim yerinde ise yepyeni bir zemine oturuyor. Dönemin getirdiği dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve ölçek ile birlikte yeni yatırımlar adeta kaçınılmaz oluyor.

Şirketler, bu dönemde çoklu hizmeti öncelikleyen yatırımlarını hızlandırdılar. Intermodal taşıma ağını genişleten, yanı sıra sürdürülebilirlik esasına dayalı yatırımlara yönelen firmaların başında Medkon Lines da geldi. Medkon Genel Müdürü Mahmut Işık, “Alımını Mayıs ayı içerisinde tamamladığımız iki gemimiz mevcut. Bunu da sizin aracılığınız ile ilk defa buradan bildirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Artan filomuz ile beraber filomuzdaki güçlenme, bunun yanında gerek konteyner yatırımlarımız gerek ise tedarik zincirinin kesintisiz devamı için devam ettirdiğimiz tır ve dorse yatırımlarımız var. Uğrak yapılan hatlarımızdaki artışlar ve Medkon olarak Karadeniz ve Akdeniz’deki tüm limanların gerek Türkiye/Türkiye’den bağlanması gerekse bu ülkeler arasındaki ticarette daha etkin taşıma faaliyetlerinin olması hedeflerimize adım adım ama sağlam adımlarla ilerlemekteyiz” diye konuştu.

Hizmet ve servis kalitesini artırdı

Medkon Lines Genel Müdürü Işık, yeni alınan ve filolarına katılacak gemiler ile birlikte 14 gemi ve yaklaşık 7 bin 800 teu taşıma kapasitesi ile hizmetlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Işık, “Bunun yanında konteyner filomuza 5 bin TEU’dan fazla yeni ekipman katarak hizmet ve servis kalitemizi sürekli artırdık. Aynı şekilde konteyner alımlarımıza devam etmekteyiz. Mayıs sonunda Çin’de teslim aldığımız kendi gemimiz ile bu ülkeden yine kendi konteynerlerimiz ile Türkiye limanlarına taşıma yapacağız” diye konuştu.

Kara taşımacılığı sahasını hatlarının tamamlayıcı hizmet unsuru olarak gördüklerini dile getiren Mahmut Işık, “Hattın büyümesi ve yük kapasitesinin artması ile birlikte kara taşımacılığının önemi de buna paralel her geçen gün artmakta. 2021 yılında 25 adet ekipman alarak filomuzu güçlendirmeye devam ettik, 2022 yılında ise ekipman yatırımımız hız kesmeden devam ediyor” dedi.

3 depoya bir tane daha ekleyecek

“2022 yılı ilk çeyrekte filomuza dâhil ettiğimiz 30 adet çekici ile yatırımlarımızı gerçekleştirdik” diyen Işık, şöyle konuştu: “Bununla birlikte hizmet çeşitliliği açısından yatırımlarımızı dorse alımları ile de devam ettiriyoruz Adr taşımacılığına uygun dorseler ve Genset dorselerimiz ile gelen her talebe cevap vermeye çalışıyoruz. Bunun yanında Medkon olarak işletmesine devam ettiğimiz ve gerek kendi filomuz gerek ise bizim ile çalışmayı tercih eden güzide firmaların konteyner depolama, tamir bakım ve diğer tüm hizmetlerini devam ettirdiğimiz Türkiye’de 3 depomuz bulunuyor. Bu sayının 2022 senesi içerisinde eklenecek yeni bir depomuz ile devam etmesini planlamaktayız”.

 Tüm alımlarda veya yapılan işlerde eko sistemin öneminin bilinci ile haraket etmeye dikkat ettiklerini belirten Işık, çevre esaslı yaklaşımlarını da şu şekilde özetledi: “Gemilerde kullanılan yakıtların sülfür oranı ile ilgili düzenleme ile birlikte çevre ve hava kirliliğinin azaltılması konusunda önemli bir adım atılmıştı. Önümüzdeki süreçte gemilerin karbon salınımları ile ilgili yürürlüğe girecek yeni uygulama ile birlikte de gemilerin hava kirliliğine sebep olan etkileri daha minimize edilmiş olacak. Medkon olarak çevreci duruşumuza uygun olacak şekilde özellikle limanlarda MGO yakmak yerine sahil elektriği kullanabilecek altyapımızın oluşturulması konusunda teknik ekibimiz hummalı çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni gemi yatırımlarımızda da bu altyapıya sahip olan gemileri tercih etmeye çalışmaktayız. Liman tercihlerimizde ve yapılacak olan yeni liman anlaşmalarında da özellikle sahilden enerji ihtiyacımızı karşılayabilecek limanları tercih ederek maddi kaygılarımızı bir kenara bırakıp çevreye ve yeşile duyarlı duruşumuzu perçinlemeyi ve diğer firmalara da örnek olabilmeyi amaçlamaktayız”.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi