MEDKON FAS'A HAT AÇIP İLK SEFERİNİ YAPTI! SIRADA RUSYA VAR...

MEDKON FAS'A HAT AÇIP İLK SEFERİNİ YAPTI! SIRADA RUSYA VAR...

Medkon Lines, yeni hat yatırımı Fas’a ilk seferini gerçekleştirdi. Şirket, Türkiye limanlarından direkt 8 günlük transit süre ile Karadeniz ve diğer Akdeniz ülkelerini Fas ile bağlamayı hedefliyor.

Konteyner armatörlük şirketi Medkon Lines, yeni hat yatırımı olan Fas’a ilk seferini gerçekleştirdi. Şirket, Türkiye limanlarından direkt 8 günlük transit süre ile Karadeniz ve diğer Akdeniz ülkelerini Fas ile bağlamayı hedefliyor.

Yılın ikinci yarısında Medkon olarak ilk önceliklerinin servis verdikleri ülkelerdeki butik hizmet anlayışını sürdürmek olduğunu söyleyen Medkon Lines Genel Müdürü Mahmut Işık, bu amaçla yola çıkarak bu yıl Fas ve Rusya’ya servisini gündeme aldıklarını söyledi. Işık, “Işık, “Fas servisini çok kısa süre içerisinde duyurduk ve ilk seyrimizi gerçekleştirdik. Türkiye limanlarından direkt 8 günlük transit süre ile Karadeniz ve diğer Akdeniz ülkelerini Fas ile bağlamayı hedefliyoruz. Öncelikle tek gemi ile başlayan bu servisimiz yakın zamanda eklenecek gemiler ve bu hat ile beraber düzenlemesini yapacağımız diğer ülke uğraklarının gelişimi ile devam edecek. Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz” diye konuştu.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle bu ülkeye yönelik seferleri askıya aldıklarını belirten Işık, “Ukrayna ile devam eden sürecin yakın takipçisiyiz. Bu savaşın bir an önce karşılıklı anlayış içerisinde son bulması öncelikli dileğimiz” dedi. Medkon, savaştan önce Rusya’ya hat açmayı planlıyordu. Ancak savaş nedeniyle bu plan da askıya alınmıştı. Mahmut Işık, “Rusya bizim her daim hedefimizde olan bir pazardı. Önceliğimizi mevcut hatlarımızın kuvvetlendirilmesine verdiğimizden dolayı Rusya servisi için biraz daha programlı hareket ediyoruz. Bir aksilik olmazsa ise 2022 yılı ilk yarısı için içerisinde Rusya servisimizi de duyurmuş olacağız” dedi.

Filoya 3 yeni gemi ekleyecek

Medkon’un filosunda şu anda 12 adet özmal gemi bulunuyor. Mahmut Işık, 2022 hedefleri doğrultusunda filoya üç gemi daha ekleyeceklerini söyledi. Mahmut ışık, “Bununla birlikte artan satın alma maliyetleri nedeni ile dogru fiyat ile dogru gemileri bulmaya odaklanmış durumdayız. Bu noktada gemilerimizin bakım onarım ve işletmesini üstlenen grup firmamız olan Okyanus Ege firmamızın değerini bir kez daha anlıyoruz” dedi.

Ekipman yatırımı sürecek

Mahmut Işık, ekipman yatırımlarının da devam ettiğini vurgulayarak, “Bunun yanında yeni gemi yatırımları için sürekli görüşmeler yapıyoruz. Buradan aldığımız güçle yeni servislerin açılması, açılan servislerde bizlere inanan müşterilerimize yeterli ve zamanında ekipman verilmesi ve düzgün seferler ile yolumuza devam etmemiz, önceliğimiz” diye konuştu. Medkon aynı zamanda tamamlayıcı hizmet olarak karadaki yatırımlarını da sürdürüyor. Çekici ve dorse yatırımları devam ederken, konteynerlerin istiflendiği, tamir ve bakımlarının yapıldığı depolarda da ekipmanlar yenileniyor.

Mahmut Işık, “Bu yatırımları yaparken amacımız düzenli olarak sağlam ve emin adımlarla büyümeye devam ederek, Türkiye limanlarının tüm Karadeniz ve Akdeniz limanlarına gerek direkt gerekse aktarmalı seferlerle ulaşmak” dedi.

2022’de %20 büyüme hedefi

Yılsonu büyüme hedeflerini açıklayan Mahmut Işık, “2009’dan bu yana her yıl sağlam adımlarla büyüyoruz. 2022 sonunda da gerek düzenli konteyner hat işletmeciliği, gerek gerek kabotaj taşımacılığı, gerekse de tüm Akdeniz ve Karadeniz limanlarında diğer hatlar ile olan işbirliğimiz kapsamında devam eden feeder taşımacılığı faaliyetlerimizde toplamda yaklaşık yüzde 20 seviyesinde bir artış hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.