MSC, TÜRK BAYRAKLI GEMİ FİLOSUNU BÜYÜTMEK İSTİYOR

MSC, TÜRK BAYRAKLI GEMİ FİLOSUNU BÜYÜTMEK İSTİYOR

MSC Global, pandemiyle birlikte rekor sayıda gemi siparişi vermişti.

adscode

Satın alınan gemilerle Danimarkalı denizcilik devi Maersk’i sollayarak filo büyüklüğünde bu yıl lider şirket konumuna ulaştı. MSC Türkiye de gemi yatırımlarına devam ediyor. Son olarak MED Trabzon filoya katıldı. Barış Dilek, ”Türk bayraklı gemi yatırımlarımızı sürdürmek istiyoruz. Ama şu anda uluslararası piyasalarda gemi fiyatları çok yüksek. Gemi bulmak da çok zor. Özellikle küçük tonajda satın alacak gemi bulamıyoruz. Özellikle 1500-2.000 TEU gemilere çok ihtiyaç var” diye konuştu.

Sağlık sektörüne girmeye hazırlanıyor
 
MSC, küresel pazarlardaki yatırımlarında atağa geçti. Son olarak, Güney Afrika’nın en büyük üçüncü hastane işletmecisi Mediclinic, MSC ve Remgro ortak konsorsiyumu tarafından satın alınıyor. Yaklaşık 4,5 milyar dolar karşılığında devralınması planlanan Mediclinic, MSC’nin ticari faaliyetlerini genişletmek ve sağlık sektörüne girmek için attığı bir adım olarak değerlendiriliyor. MSC’nin merkezinin bulunduğu İsviçre’de de faaliyet gösteriyor. Lojistik alanında da yatırımlarını artıran şirket, Bollore Group’un Afrika’daki gemicilik, lojistik ve terminal operasyonlarını; ayrıca Hindistan, Haiti ve Doğu Timor’daki terminal operasyonları faaliyetini 5.7 milyar Euro karşılığında satın aldı. Bollore Africa Logistics şirketinin 47’si Afrika’da olmak üzere 49 ülkede 250 iştiraki ve yaklaşık 21 bin çalışanı bulunuyor ve Afrika’nın en büyük nakliye ve lojistik operatörü. Şirket ayrıca, Lufthansa ile ortak bir şekilde İtalyan Alitalia’nın yerine kurulan yeni havayolu şirketi ITA Airways’i satın almak için teklif sundu. MSC ve Lufthansa ortaklığı ITA airways için 1,2 ile 1,5 milyar Euro teklifte bulunmuştu.

“Navlunda daha fazla büyük düşüş beklemeyin”
 

MSC Türkiye Genel Müdürü Barış Dilek, pandemide tarihi rekorlar kıran küresel navlun endekslerinde son dönemde yaşanan düşüşü de değerlendirerek, “Navlun düşüyor ama 2019 rakamlarına düşmez. Bunun için maliyetlerin de 2019 rakamlarına düşmesi lazım. Maliyetler hala 2019’un üç-beş katı üzerinde. Dolaysıyla 2019 navlunları ile servislerin devam etmesi çok zor. Servisler kapanır, malı gönderecek gemi bulamayız. Müşteri de armatör de zarar edeceği navlunu vermez. Şu anda navlunda bir gevşeme var küresel endekslerde. Ancak, ben düşüşün aynı hızda devam edeceğini öngörmüyorum. Belki son çeyrekte talebe bağlı olarak bir miktar artabilir de. Temkinli olmakta fayda var. Navlunda büyük düşüş beklemeyin. Çünkü hala maliyetler yüksek, limanlarda beklemeler var. Özellikle birçok limandaki grevler beklemeleri artırıyor” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi