NAVLUN KRİZİ KARAYA ÇIKIYOR!

NAVLUN KRİZİ KARAYA ÇIKIYOR!

İhracat taşımalarında denizyolunun ardından karayolunda da sıkışma ortaya çıktı. Yüksek maliyet artışları nedeniyle, kontratlar spota döndü.

İhracat taşımalarına yönelik olarak geçen yıl denizde yaşanan lojistik krizi, bu kez karayoluna sıçradı. Nakliyeciler, başta akaryakıt olmak üzere sert yükselen maliyet artışları nedeniyle zor günler geçiriyor. Taşeron olarak çalışan küçük firmalar kontak kapatma noktasına geldi, büyük firmalar ise belirsizlik nedeniyle fiyatlama yapamıyor. Birçok nakliyecinin belirsizlik nedeniyle yıllık kontratlar yerine spota döndüğü belirtilirken, firmalar karayolu navlununda yüzde 2040 arası artışı kaçınılmaz görüyor. Bazı firmalar şimdiden navlunda yüzde 30’a yakın zam yaptı. Sektör temsilcilerine göre, pandemiden daha belirsiz bir döneme girildi.

Lojistikçiler, Türkiye’nin ihracatına da olumsuz yansıyacak sıkıntıları aşmak için hükümetten vergi indirimi ve çeşitli teşvikler bekliyor. Bugünlerde birçok firma önemli gider kalemlerinden olan lojistik sözleşmelerini yenileme telaşında.

Otomotiv tedarik sanayisinin önde gelen firmalarından Kanca’nın İhracat Sorumlusu Fatih Taş, ihracat taşımalarının navlun ihalesini dün tamamladıklarını açıklayarak, firmaların uzun süreli anlaşma yapmaktan kaçındığını belirtti. Taş, “20 yıldır bu işi yapıyorum. Hiç bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Birçok firma kontrat lojistiğine yanaşmak istemedi. Yıllık taahhüt vermek istemiyorlar. Birçok firma 2022 yılında sadece spot çalışmak istediğini belirtti. Toplantı sonunda karayolu parsiyel taşımaları için navlunda yüzde 20 artış yapmak zorunda kaldık. Komple taşımalarda ise zam oranı yüzde 30’u buldu. İlk etapta yüzde 50’den fazla zam talepleri vardı. Nakliye firmaları müzakereler esnasında ilk defa bu kadar kati tutumlar sergilediler” diye konuştu. Avrupa taşımalarında ortalama navlun maliyetlerinin yüzde 6 civarında olduğunu belirten Kanca, “Bu navlun zamları sonunda maliyetimiz Euro bazında ortalama yüzde 1.2 daha arttı” dedi.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi