NİJERYA DENİZ KUVVETLERİ'NİN AMİRAL GEMİSİ NNS ARADU FIRKATEYNİNİN MODERNİZASYONU DEARSAN TERSANESİ'NDE YAPILACAK

NİJERYA DENİZ KUVVETLERİ'NİN AMİRAL GEMİSİ NNS ARADU FIRKATEYNİNİN MODERNİZASYONU DEARSAN TERSANESİ'NDE YAPILACAK

Nijerya Deniz Kuvvetleri, resmi Facebook hesabından Dearsan ile Nijerya Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olan NNS ARADU fırkateyninin modernizasyonu için sözleşme imzalandığını duyurdu.

adscode

Alman MEKO 360 tasarımı üzerine kurulu olan ARADU’nun yakın zamanda idame konusundaki sorunlardan ötürü geminin hizmet dışı olması modernizasyonun en önemli sebeplerinden birisidir.

Boyutunun sağladığı alandan istifade edilen NNS ARADU’nun silah yükü; 2 adet 76 mm ve 1 adet 127 mm baş topu, 1 adet 8’li Apside nokta hava savunma füzesi lançeri ve 8 adet OTOMAT gemisavar füzeden oluşuyor. Bu da yaşına rağmen NNS ARADU’yu Nijerya’nın en yüksek ateş gücüne sahip savaş gemisi yapıyor.

DEARSAN Tersanesi’ne Nijerya’dan üst düzey ziyaret
 

Mart 2023’te Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Awwal Zubairu Gambo, DEARSAN Tersanesi’ni ziyaret ederek Nijerya Donanması için üretilen OPV 76 gemisinde incelemelerde bulunmuştu. DEARSAN Tersanesi’nin Nijerya için inşa edeceği açık deniz karakol gemilerinin kızağa konulma töreni, DEARSAN’ın Tuzla’da konuşlu tersanesinde gerçekleştirilmişti.

Dearsan’ın açık deniz karakol gemisi OPV 76, modüler mimarisi ile devriye görevlerinden arama kurtarma ve yüzey harbine varıncaya kadar birçok farklı görevi yerine getirebilmektedir. 4 Dizel Motor ve 2 CPP Pervane’den oluşan CODAD tahrik sistemine sahip gemide 3 adet dizel jeneratör bulunmaktadır. Farklı baş topları, uzaktan komutalı silah sistemleri ve savaş zamanı satıhtan satıha ile donatılabilen OPV 76 kullanıcının ihtiyaçlarına göre donatılabilir.

Haberin Kaynağı: defenceturk.net