OKYANUSTA "MUCİZE" KURTULUŞ! TEKNESİ BATAN BALIKÇI, 11 GÜN BOYUNCA DERİN DONDURUCUYA SIĞINDI...

Brezilyalı bir balıkçının, Atlantik Okyanusu'nda yüzen bir dondurucunun içinde durarak 11 gün boyunca hayatta kaldığı haberlerde belirtildi.

Brezilya'da yayın yapan Record TV, Romualdo Macedo Rodrigues'in Ağustos'ta üç gün sürmesini planladığı bir balık avı gezisi için yola çıktığını ancak daha sonra teknesinin battığını fark ettiğini bildirdi.

Rodrigues'in yüzme bilmediği, teknesinden yüzen dondurucunun içine atladığı ve 11 gün sonra, battığı yerden yaklaşık 450 kilometre uzakta, Surinam açıklarında diğer balıkçılar tarafından kurtarıldığı aktarıldı.

Rodrigues, Record TV'ye şöyle konuştu: “Benim hayatımdaki Tanrı, o dondurucuydu. Sahip olduğum tek şey o dondurucuydu. Bu bir mucizeydi. Çaresizdim. Sonumun geldiğini düşünüyordum. Ama çok şükür, Tanrı bana bir şans daha verdi.” 

Batmakta olan tekneden kaçtığı anı anlatırken şunları söyledi: “[Dondurucunun] batmadığını gördüm. Atladım, bir tarafa doğru düştü ve normal şekilde devam etti... Yeniden doğdum. Bu hikayeyi anlatmayacağımı sanıyordum ama şimdi yeniden buradayım.”

Bu zorlu deneyim boyunca Rodrigues'in ne yiyeceği ne de suyu vardı. Bir noktada, dondurucunun içine su dolmaya başlayınca elleriyle tahliye etmek zorunda kalmış. Başka bir keresinde, doğaçlamayla kurtarma botu olarak kullandığı dondurucunun etrafında köpekbalıklarının daire çizdiğini ancak sonra gittiklerini söyledi.

Rodrigues yaklaşık 5 kilo kaybettiğini, gözlerinin güneş ve rüzgârdan zarar gördüğünü ve vücudunun çok fazla susuz kaldığını söyledi.

Sonunda başka bir tekne, dondurucunun yanına geldi. Rodrigues, o sırada görüşünün zayıfladığını ve balıkçıların içeride kimsenin olmadığını düşündüklerini ifade etti. Neyse ki kollarını kaldırıp onların dikkatini çekmeyi başardı.

Ancak kıyıya çıkarılıp ilkyardım yapıldıktan sonra, Surinam polisi onu iki hafta boyunca gözaltında tuttu zira bu ülkede bulunması için gerekli göçmenlik belgeleri yoktu.

Kaynak: Independent Türkçe