PETROL HAFTAYI DURGUN GEÇİRDİ

PETROL HAFTAYI DURGUN GEÇİRDİ

Brent petrol vadeli işlemleri yüzde 0,07 artışla 73,08 dolar, ABD hafif petrolü (WTI) vadeli işlemleri ise yüzde 0,1 düşüşle 69,89 dolar düzeyinde işlem görüyor.

Petrol fiyatları geçen cuma günü, yaygın olarak küresel talepte toparlanma beklentileri ve ABD Körfez Kıyısı ihracat ve rafineri merkezinin bu hafta başlarındaki kasırgadan yavaş yavaş toparlanmasının stokları tüketeceği beklentileriyle yükseldi. ABD, Meksika Körfezi'nde günde yaklaşık 1,7 milyon varil petrol üretimi durdurulurken, helikopter pistleri ile yakıt depolarına verilen zarar, mürettebatın açık deniz platformlarına dönüşünü yavaşlatıyor. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, "Ham petrol işlemenin kesintilerden kurtulması muhtemelen ham petrol üretiminden çok daha uzun sürecek, bu da ham petrol stoklarının önümüzdeki haftalarda artacağını gösteriyor" dedi. Vanda Insights enerji analisti Vandana Hari, "Azalan ABD petrol stoklarında daha büyük bir açık meydana getirmesi beklenen ABD Körfezi'ndeki uzun süreli üretim ve Louisiana rafinaj kapasitesi kesintileri, içerde yakıta yönelik devam eden güçlü talep ve toparlanmayı gösteren veriler, destekleyici faktörler arasında" dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya da dahil olmak üzere diğer üreticiler, çarşamba günü gerçekleştirilen toplantının ardından perol üretimini günlük 400 bin varil artırarak, üretim kısıntılarını kademeli olarak kaldırma politikasını sürdürme konusunda anlaşmışlardı. Alınan karar ardından perşembe günü petrol fiyatları gerilemişti. ABD, OPEC’in bu hamlesini memnuniyetle karşıladı ve örgüte üretimi daha da serbest bırakarak ekonomik toparlanmayı desteklemek için baskı yapma sözü verdi. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Petrol piyasası yılın geri kalanında hala güçlü bir şekilde açık verirken, OPEC+ kısıntıları gevşetme konusunda disipline işaret ediyor, ABD stokları düşmeye devam ettikçe petrol daha da yükselmeye hazır görünüyor" dedi.

Brent petrol vadeli işlemleri yüzde 0,07 artışla 73,08 dolar, ABD hafif petrolü (WTI) vadeli işlemleri ise yüzde 0,1 düşüşle 69,89 dolar düzeyinde işlem görüyor.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi