Rotterdam Limanı'nın kapasitesi artırılıyor

Rotterdam Limanı'nın kapasitesi artırılıyor

Rotterdam Limanı'nın kapasitesinin yüzde 25 oranında arttırılması için çalışmalar başladı.

Rotterdam Liman Başkanlığı, yıllık konteyner girdi-çıktısını dörtte bir oranında artırmak, iç su taşımacılığında ve gelecek yıllarda limanda gerçekleştirilecek olası büyümelere yönelik ek yer açmak amacıyla liman tesislerinin büyütülmesi için ihaleye çıktı.

Konteyner hacmindeki artışa ayak uydurabilmek amacıyla kapasitesini artırmaya çalışan Rotterdam Limanı'nın yeni rıhtım duvarlarının ilk bölümlerinin 2022 yılının sonlarına doğru tamamlanması bekleniyor.

Rotterdam Liman yetkilisi Boudewijn Siemons konuyla ilgili olarak: "Özellikle e-ticaretten dolayı konteyner hacmi yüksek ölçüde artış göstermekte ve bu artışın devam etmesi öngörülmektedir. Avrupa'nın en büyük konteyner limanı olarak unvanımızı korumak amacıyla Princess Amalia Limanı'nın genişletilmesi için yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımlar sayesinde müşterilerimizin ve Rotterdam'ın rekabet edebilirliği artacaktır." ifadelerini kullandı.

Genişletme çalışması ilk olarak 2015 yılında açılan Princess Amalia Limanı'nın bir bölümünde gerçekleştirilecek. Söz konusu çalışma yaklaşık 1.5 mil uzunluğunda olacak ve limanın her iki tarafına uygulanacak. Proje 6000 ft derin su rıhtım alanı, iç taşımacılık için 500 ft'lik cephe rıhtımı ile 1100 ft'in üzerinde istinat duvarını kapsıyor. Genişletme projesi tamamlandıktan sonra geriye 2.400 ft'lik havzanın inşası kalacak. Toplamda 2.400 ft'lik havzanın 1.600 ft'lik kısmının 2022 yılının son döneminde tamamlanması planıyor. Kalan kısım ise, ilk bölümün inşasından 18 ay sonra tamamlanacak.

 

Rıhtım duvarının inşasına ek olarak aynı zamanda derinliği 65 ft'ten fazla bir deniz altı kazı çalışması yapılacak. Proje kapsamında iç su taşımacılığı yapan gemiler için genel kullanım amacıyla bir bekleme alanı ve elleçleme kapasitesini genişletmek amacıyla yeni arka vinç yolu inşa edilecek.

 

Rotterdam Liman Başkanlığı, inşa edilecek yeni liman sahası ile 4 milyon TEU'ya kadar bir ek kapasite elde edilmesini ve limanın yıllık kapasitesini %28 oranında artırmayı hedefliyor.

2019 ve 2020 yıllarında Rotterdam Limanı'ndan 14 milyon TEU'dan fazla yük taşındı.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM