RUS VE UKRAYNALI GEMİ ÇALIŞANLARI KÜRESEL DENİZ İŞ GÜCÜNÜN YÜZDE 14.5'İNİ OLUŞTURUYOR

RUS VE UKRAYNALI GEMİ ÇALIŞANLARI KÜRESEL DENİZ İŞ GÜCÜNÜN YÜZDE 14.5'İNİ OLUŞTURUYOR

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Rus ve Ukraynalı gemi çalışanlarının küresel deniz iş gücünün yüzde 14,5'ini oluşturduğunu açıkladı.

Dünya ticaret filosunun %80'ini temsil eden Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Ukraynalı ve Rus denizcilerin serbest dolaşımının engellenmesi durumunda tedarik zincirinin sekteye uğrayabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO) ve ICS tarafından 2021 yılında yayımlanan Denizci İşgücü Raporu'nda (Seafarer Workforce Report), dünya ticaret filosunda

74.000'den fazla gemide 1,89 milyon gemi insanının görev yaptığı belirtilmişti.

Bahse konu toplam iş gücünün 198.123'ü (%10,5) Rus gemi insanlarından oluşmakta olup, bunların 71,652'si zabit ve 126.471'i tayfa olarak görev yapıyor. Ukraynalı gemi insanları ise 47.058'i zabit ve 29.383'ü tayfa olarak toplamda 76.442 gemi insanı sayısı ile işgücünün %4'ünü oluşturuyor. Buna göre Rus ve Ukrayna gemi insanları küresel iş gücünün %14,5'ini temsil etmekte…

ICS'e göre, ticaretin idamesini sağlamak amacıyla gemi insanları personel değişimlerini yapmak için dünyanın her yerinde serbestçe gemilere katılabilmesi ve gemilerden ayrılabilmesi gerekiyor. Bölgede uçuşların iptal edilmesiyle gemi insanları açısından durumun giderek zorlaşacağı öngörülüyor. Ayrıca gemi insanlarına yapılacak ödemelerin uluslararası bankacılık sistemleri aracılığıyla sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

ICS daha önce, gemide çalışan gemi insanlarının sayısında artışa gidilmezse gelecekte istihdam açığının ortaya çıkacağı ve bu durumun küresel tedarik zincirinin devamlılığını sıkıntıya sokacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Pandemi sürecindeki seyahat kısıtlamalarıyla 100.000'den fazla gemi insanı gemilerde kontrat sürelerini aşarak görevlerine devam etmişti.

ICS Genel Sekreteri Guy Platten konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Denizcilerimizin güvenliği mutlak önceliğimizdir. Tüm tarafları, gemi insanlarının zarar görmeyeceği adımlar atmaya çağırıyoruz. Denizciler salgına rağmen ticaretin akışının sürdürülmesinde ön saflarda yer aldılar ve tüm tarafların şu anda bu kilit çalışanların serbest geçişini kolaylaştırmaya devam edeceğini umuyoruz." ifadelerini kullandı.

TURKDENİZ.COM