RUSYA İZİNSİZ OLARAK KARASULARINA GİREN YABANCI GEMİLERE ATEŞ AÇMAYA HAZIR OLDUĞUNU DUYURDU

RUSYA İZİNSİZ OLARAK KARASULARINA GİREN YABANCI GEMİLERE ATEŞ AÇMAYA HAZIR OLDUĞUNU DUYURDU

Yetkili atış emrinin ancak "en üst düzey" yetkili tarafından verilebileceğini söyledi.

Rus bir yetkili, silahlı kuvvetlerin izinsiz olarak karasularına giren yabancı ülkelere ait gemi veya denizaltılara ateş açmaya hazır olduğunu ifade etti.

Konu hakkında bilgi Interfax haber ajansının üst düzey bir Rus askeri yetkiliye dayandırdığı haberinde yer aldı.

Yetkili atış emrinin ancak "en üst düzey" yetkili tarafından verilebileceğini söyledi.

Rusya Pasifik'teki kara sularına ABD'ye ait bir denizaltının girdiğini ve bu denizaltının Rus donanması tarafından kovalandığını açıklamış ABD ise Rus karasularında askeri operasyonlar düzenlediği iddiasını reddetmişti.

Ukrayna, Almanya'ya ağır silah talebini yineledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Ukrayna ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunan Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrey Melnyk, Alman hükümetinden ülkesine ağır silah yardımı yapılmasını istedi. Bild TV'ye konuşan Melnyk, Ukrayna'nın olası bir Rus saldırısına karşı kendini koruyabilmesi için 12 bin tanksavar füzesi ile bin hava savunma füzesine ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Muhalefet de silah yardımından yana

Almanya'da ana muhalefetteki Birlik partilerinin (CDU/CSU) dış politika sözcüsü Jürgen Hardt da ülkesinin Ukrayna'ya silah yardımında bulunması gerektiğini dile getirdi. Bild gazetesine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hardt, "Federal hükümet, Kuzey Irak'ta Peşmergeler'e yaptığımız gibi kendini aşmalı" ifadelerini kullandı. Bu konuda, Başbakan Olaf Scholz'un Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti sırasında ima ettiği gibi yasal bir engel de olmadığını savunan Hardt, "Bakanlar Kurulu bu (silah yardımı) kararı almak isterse, savunma sanayi ürünleri için münferit ihracat taleplerini onaylayabilir" dedi.

Kaynak: DW Türkçe