RUSYA, UKRAYNA LİMANLARINDA MAHSUR KALAN GEMİLER İÇİN KORİDOR KURMAYA HAZIR!

RUSYA, UKRAYNA LİMANLARINDA MAHSUR KALAN GEMİLER İÇİN KORİDOR KURMAYA HAZIR!

Rusya'nın yiyecek taşıyan gemilere bazı yaptırımların kaldırılması karşılığında Ukrayna'dan ayrılmaları için insani bir koridor sağlamaya hazır olduğu bilgisi verildi.

Ukrayna'nın Karadeniz limanları, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya binlerce asker göndermesinden ve 20 milyon tondan fazla tahılın ülkedeki silolarda mahsur kalmasından bu yana kapatıldı.

Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyor ve Ukrayna limanlarından önemli miktarda tahıl ihracatının olmaması, büyüyen küresel gıda krizine neden oluyor.

Ukrayna aynı zamanda önemli bir mısır ve ayçiçek yağı ihracatçısı konumunda bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Rudenko yaptığı açıklamada: "Gıda sorununun çözümünün, Rusya'nın ihracatına ve finansal işlemlere uygulanan yaptırımların kaldırılması da dahil olmak üzere kapsamlı bir yaklaşım gerektirdiğini bu noktada defalarca dile getirdik. "Ayrıca, gemilerin demirlediği tüm limanların Ukrayna tarafında mayın temizlemesini gerektiriyor. Rusya, her gün yaptığı gerekli insani geçişi sağlamaya hazır." ifadelerini kullandı.

Andrei Rudenko; Rusya'nın konuyla ilgili Birleşmiş Milletler ile temas halinde olduklarını söyleyerek: “Ukrayna'nın tahıl taşıyan gemilerine Batılı gemilerin olası eskortu Karadeniz'deki durumu ciddi şekilde kötüleştirir.” diye konuştu.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, tarafından açıklamada, Rusya tarafından ele geçirilen Ukrayna şehri Mariupol Limanının, Rus kuvvetlerinin mayınları oradan kaldırmasını tamamladıktan sonra normal şekilde çalıştığını açıkladı. 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM