Şadan Kaptanoğlu: "Düşük karbonlu yakıtlar ile geleneksel fosil yakıtlar arasındaki maliyeti eşitleyen mekanizmaya ihtiyacımız var"

Şadan Kaptanoğlu: "Düşük karbonlu yakıtlar ile geleneksel fosil yakıtlar arasındaki maliyeti eşitleyen mekanizmaya ihtiyacımız var"

BIMCO, küresel rekabet için düşük karbonlu yakıtlar ile geleneksel fosil yakıtlar arasında maliyetin eşit olmasını istiyor.

Dünyanın en önemli denizcilik birliklerinden biri olan BIMCO, devletleri ve denizcilik endüstrisini düşük karbonlu yakıtların kullanımını desteklemek ve eşit bir rekabet ortamı oluşturmak için küresel kurallar berlirlenmesi için diyalog başlatmaya çağırıyor.

BIMCO Başkanı Şadan Kaptanoğlu: "Düşük karbonlu yakıtlar ile geleneksel fosil yakıtlar arasında maliyeti eşitleyen bir mekanizmaya ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

BIMCO, sektörün karbon emisyonları için birçok kez ödeme yapmaya zorlanmaması gerektiğini ifade ederek nakliye için piyasaya dayalı önlemlerin küresel kurallara göre yönetilmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Şadan Kaptanoğlu'na göre Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) bir dizi kural setinin tartışılması için iyi bir platform görevi görecek.

BIMCO'nun 2021 Ocak ayı sonunda yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında küresel olarak düzenlenmiş piyasa temelli önlemlerin bir biçimi için destekler tartışıldı ve kabul edildi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM