Salih Zeki Çakır, Filistin'e Yönelik Yapılan Saldırılara İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Salih Zeki Çakır, Filistin'e Yönelik Yapılan Saldırılara İlişkin Açıklamalarda Bulundu

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Salih Zeki Çakır'ın yaptığı açıklama şu şekilde:

"İsrail yönetiminin Kudüs’te Filistin halkını hedef alan saldırıları, vicdan sahibi herkesi derinden yaralamış ve üzüntüye sevk etmiştir. Mübarek Ramazan ayında kadın ve çocuklara bile acımasızca silah doğrultan, onların hayatlarını kaybetmelerine sebep olan İsrail, bu hain saldırılarla sadece Filistin halkına değil tüm insanlığa zalimliğini bir kez daha göstermiştir.

Mukaddes toprakları işgal altında tutan İsrail yönetiminin, uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı muamelelerine göz yuman uluslararası toplum, vicdanlı olma ve bu coğrafyada adaleti tesis etme adına göstermelik değil gerçek bir gayret içerisinde olmalıdır. İsrail’i kınamaktan öteye geçerek yaptırım kararlarının alınması ve bu kararların uygulamaya konularak, masum sivil halka yapılan vahşetin ve zulmün bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uyguladığı sistematik şiddetin de artık görmezden gelinmemesi ve esaret altına alınanların derhal serbest bırakılması yönünde acilen harekete geçilmelidir.

Yaşanan elim olaylar nedeniyle buruk ve hüzünlü olarak karşılayacağımız Ramazan Bayramını'nı açacağı rahmet kapılarının bu zulmün son bulmasına vesile olacağına inanıyorum. Başta mağdur ve mazlum Filistin halkı olmak üzere, bütün İslam âleminin acı ve gözyaşından uzak bir şekilde bayramlara kavuşmasını yüce Rabbim’den niyaz ediyorum. Aynı zamanda ülkemizin ve denizcilik camiamızın da Ramazan Bayramı’nı kutluyor; bayramın sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum."

Salih Zeki Çakır
İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı