Salih Zeki Çakır, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan gemiyle ilgili Haber Global TV’de değerlendirmelerde bulundu

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given gemisiyle ilgili merak edilenleri Haber Global TV’de yorumladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan ve dünya ticaretinde önemli geçiş noktalarından olan Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda karaya oturan 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given ile ilgili Haber Global TV Ana Haber Bülteninde canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Geminin kurtarılma süresinin uzamasının navlun fiyatlarına yansıyacağını ifade eden Salih Zeki Çakır, Mısır’ın bu tip kazalara hazırlıksız olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Geminin kurtarılmasının baş ve kıç taraftaki zeminin boşaltılması ve yükünün hafifletilmesiyle mümkün olacağını dile getiren Salih Zeki Çakır, bu durumun küresel bir navlun artışına neden olacağını ifade etti.

Salih Zeki Çakır, Süveyş gibi stratejik bir kanalın Türkiye’deki Nene Hatun gemisi benzeri kurtarma gemilerine ihtiyacı olduğunu ve mevcut kurtarma çalışmalarında kullanılan römorkörlerin özellikle güç olarak yetersiz kaldığını gözlemlediğini söyledi.

Bu tip kazalarda Türkiye’nin başarılı bir konumda olduğunu belirten Salih Zeki Çakır: 'Mısır'dan talep olsaydı ya da  gönüllü olunsaydı operasyon başarıyla sonuçlanabilirdi" dedi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM