SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI, ‘TÜRKİYE’YE TEKNOLOJİ YETENEĞİ TRANSFERİ’ UYGULAMASINI BAŞLATTI

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI, ‘TÜRKİYE’YE TEKNOLOJİ YETENEĞİ TRANSFERİ’ UYGULAMASINI BAŞLATTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, nitelikli insan kaynağı problemi yaşanan teknoloji sektörlerinde yabancı ülke vatandaşlarının çalışma izni almalarında düzenleme yaptı.

adscode

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, uluslararası teknoloji yeteneklerinin ülkemize kazandırılmasını kolaylaştıracak önemli bir adım attı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yeni uygulama ile ilgili şu bilgiler verildi:

Uygulamanın Amacı Nedir?

Hızla büyüyen teknoloji firmalarımızın nitelikli insan kaynağı ihtiyacı da artmaktadır. Firmalarımızın küresel rekabet avantajını koruyabilmeleri için bu ihtiyaçlarını hızlı şekilde karşılamaları önem arz etmektedir.

Teknoloji ekosistemimizin ihtiyaç duyduğu teknoloji uzmanlıkları için uluslararası yetenek havuzu, ülkemizin istifade edilebileceği bir kaynak olarak görüşmektedir. Bu kaynağın en etkim şekilde kullanabilmesi amacıyla yabancı ülke vatandaşı teknoloji uzmanları için yapılacak çalışma izni başvurularında değerlendirme kriterleri açısından istisnai süreçler uygulanacaktır.

Uygulamadan Kimler Yararlanabilir?

Uygulamadan ülkemizde Ar-Ge ve yenilik tabanlı faaliyetler yürüten işletmeler, nitelikli teknoloji uzmanı ihtiyacını karşılamak için yapacakları yabancı ülke vatandaşı istihdamı için yararlanabileceklerdir.

Uygulamanın ilk evresinde, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet yürüten işletmeler ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine bu imkân tanınmaktadır. Uygulama ihtiyaç görülmesi durumunda ileri evrelerde, diğer Ar-Ge ve yenilik tabanlı faaliyet yürüten işletmeler için de genişletilebilecektir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni düzenleme ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü kuruluş yıldönümüne yaklaşırken, ülkemizin her yönden bağımsızlığını pekiştirecek, toplumsal refahını artıracak adımları atmak en önemli önceliğimizdir. Bu amaç doğrultusunda, sanayi ve teknoloji alanlarında elde edilecek başarıların ne kadar hayati olduğunun bilinciyle gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemiz sürekli büyüyen teknoloji altyapısı ve sanayisi, oluşturduğu istihdam potansiyeli ile bölgesinde cazibe merkezi haline gelmiştir. Her geçen gün büyüyen kapasitesiyle tüm dünyada teknoloji uzmanlarının ve şirketlerinin dikkatini çekmektedir. Yabancı uyruklu nitelikli insan kaynağının ve teknolojik imkânların ülkemize kazandırılması amacıyla süreçleri kolaylaştırıyor ve hızlandırıyoruz. Bu platform hızlandırılmış ve değerlendirme kriterleri açısından kolaylaştırılmış çalışma izni imkanından faydalanmak isteyen yabancı uyruklu teknoloji uzmanlarını ve onları istihdam etmek isteyen Türkiye’de yerleşik teknoloji şirketlerini bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuştur.”

KAYNAK: TURKDENİZ.COM