SİNOP AÇIKLARINDA YANAN MV BEATA GEMİSİ SÖNDÜRÜLDÜ! İŞTE GEMİNİN SON DURUMU...

SİNOP AÇIKLARINDA YANAN MV BEATA GEMİSİ SÖNDÜRÜLDÜ! İŞTE GEMİNİN SON DURUMU...

Sinop'un 5 mil açığında yanan MV Beata gemisindeki yangın söndürüldü. 15 mil sürüklenen gemide soğutma çalışmaları yapılıyor.

Köstence'den Trabzon'a doğru seyir halinde olan MV Beata isimli Panama bayraklı gemide dün akşam saatlerinde yangın çıktı.

Sinop açıklarında meydana gelen yangında gemide bulunan 17 mürettebattan 16'sı bölgede bulunan iki balıkçı teknesi ile karaya taşındı.

16 gemi personeli kıyıda hazır bekletilen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

1 gemi personelini ise arama çalışmaları devam ediyor.

Yangın; bu sabah itibariyle söndürlürken gemide soğutma çalışmalarına başlandı.

15 mil sürüklenerek Gerze açıklarına kadar gelen MV Beata gemisi için kurtarma planlarının detayları bugün netleşecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Saat 06:45 itibarıyla söndürme donanımına sahip römorkör ile soğutma amacıyla Beata gemisine müdahaleye başlandı. İçinde personel bulunmayan gemi yaklaşık 15 mil sürüklenerek Gerze açıklarına ulaşmış olup gemi ilgilileri ile gün içinde kurtarma planı detayları netleştirilecektir.

Gemi dışında herhangi bir yangın emaresi görülmemekle birlikte kayıp olan bir gemi mürettabatı için arama kurtarma faaliyeti devam etmektedir."

17 mürettebatın ismi

Mısır uyruklu genin kaptanının Abbelhafez Hasam, diğer mürettebatın ise Elemam Khaled, Mohamed Hamed, Kotb Ahmet, Kassem Mohamed, Elrahman Mohamed, Sahıma Klodıan, Abdellatıp Eslam, Hrozdov Oleksandr, Elberrawı Ossama, Herraz Emad, Farahat Reoa, Daovo Ashraf, Elzayat Walıo, Baratashvılı Davıd, Hemıda Antar ve Elmesy Mohamed olduğu öğrenildi.

Yaralılardan 4'ünün Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanık servisinde tedavi altına alındığı ve hayati tehlikelerinin bulunduğu, 2'sinin ise entübe edildiği bildirildi. Diğer yaralıların ise Ankara GATA'da ve Sinop'taki hastanede tedavi altına alındıkları ifade edildi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM