TERSAN TERSANESİ'NDE İNŞA EDİLEN SOĞUTUCULU KARGO GEMİSİ ODDRUN WİTH, NORVEÇ'E TESLİM EDİLDİ

TERSAN TERSANESİ'NDE İNŞA EDİLEN SOĞUTUCULU KARGO GEMİSİ ODDRUN WİTH, NORVEÇ'E TESLİM EDİLDİ

Tersan Tersanesi NB1095 inşa nolu Soğutuculu Kargo Gemisi Oddrun With’i Norveç’li Egil Ulvan Rederi firmasına teslim etti.

Toplam uzunluğu 86m ve genişliği 20m olan gemi; genel kargo, frigorifik ürünler ve konteyner kargolarının esnek ve kombine nakliyesi için inşa edildi.

Gemide Norveç kıyılarındaki somon çiftliklerine balık yemi temini sağlayabilecek verimli bir boşaltma sistemi bulunuyor. Birçok farklı tipte kargo taşımacılığına uygun olarak inşa edilen gemi ayrıca bir yan kapak ve konveyör yükleyici ile donatıldı. Gemi farklı modlarda, sadece LNG ile veya batarya ile hibrit modda çalışabiliyor.

Gemi bünyesinde bulunan aküler şaft jeneratörleri ve dizel jeneratörler ile şarj edilebiliyor. Teknolojisi ile alanında ilk Oddrun With, boşaltma sırasında vinç hareketlerinden üretilen ters enerjinin depolanmasını ve bu dönüştürülen enerjinin gemideki akülere yönlendirilmesini sağlayan rejenerasyon teknolojisi ile donatıldı.

Gemi limanda kaldığı sürede pillerini şarj edebiliyor. Ayrıca; gemi, soğuk yük ambarlarını ister kendi soğutma sistemi ile, ister alternatif olarak doğalgazın sıvıdan gaza dönüşmesi sırasında elde edilen soğuk geri kazanım sistemi ile -27 C'ye kadar soğutabiliyor. Oddrun With dondurulmuş ürünlerin taşınması için bu tür yenilikçi teknolojilere sahip dünyadaki ilk gemi.

Kaynak: Dünya Gazetesi