TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: 'DENİZCİLİK BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ'

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: 'DENİZCİLİK BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ'

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ocak ayı Meclis Toplantısı'nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı Ocak ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu denizcilik gündemi ve ekonomi ile ilgili geniş çaplı bir konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada: 

"Uzun bir aradan sonra denizci kardeşlerimle bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyuyorum. Son dönemde olan konuları sizlere aktarmaya çalışacağım. Sizleri de dinlemek istiyorum. Bu dönemde TOBB olarak üyelerimizi yalnız bırakmadık. Sektörün sorunlarını çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Her sorunu çok yakından takip ediyoruz. Hükümetimiz nezdinde çözümler arıyoruz. 6 aylık dönemde 200 tane sorun bize iletildi. Bunların çoğunda üzerimize düşen ne varsa yaptığımızı bilmenizi isterim.Denizcilik, bizim olmazsa olmazımız. Ne kadar üretirseniz üretin, eğer onu müşteriye ulaştıramazsan hiçbir ehemmiyeti yok. Dünya ekonomisinin en önemli adımı sizsiniz. Tedarik zincirlerinin bozulduğu bu dönemde, bu sürecin sıkıntılarını yaşayacağımızı ön görmüştük. Taşımacılığın ne kadar önemli olduğunun herkes bu süreçte farkında vardı.

Bizim en önemli avantajımız şuydu. Avrupa pazarı ile sınır komşusuyuz. Bu da rakamlara yansıyor. Konteyner ve navlun fiyatlarından çok büyük sorunlar yaşadık. Önümüzdeki süreçte artan ticaret hacmiyle bunu da aşacağız. İhracat ve ithalatımız arttıkça, sizin kıymetinizi daha iyi anlıyoruz. Malı tedarik edip üretip pazara ulaştırmada tarihi bir rekor kırdık. Bizim görevimiz bu." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM