Türk kaptanın bir buçuk yıllık esareti sona erdi! MV Ula gemisinin kaptanı Yusuf Sencer Sotan, ailesine kavuştu

Türk kaptanın bir buçuk yıllık esareti sona erdi! MV Ula gemisinin kaptanı Yusuf Sencer Sotan, ailesine kavuştu

Bir buçuk yılı aşkın süredir Kuveyt'in Shuaiba Limanı'nda terk edilen MV Ula isimli geminin mürettebatı Türkiye'ye döndü.

Kuveytli Aswan şirketinin satın aldığı gemide Türk, Azerbaycanlı, Hindistanlı ve Bangladeşli 19 personel bulunuyordu.Gemi mürettebatı; 7 Ocak'ta maaşlarını alamadıkları ve hak edişlerini alıp ülkelerine dönmek için seslerini duyurmak amacıyla açlık grevine başlamıştı.

Gemi Kaptanı Yusuf Sencer Sotan, 2 aylık sözleşmeyle 2019 yılının Ekim ayında gemiye katılmıştı. 12 Şubat 2020 tarihinde kargo operasyonu nedeniyle gemi Kuveyt'in Shuaiba Limanı'na gitmişti. Burada demirleyen gemide ikmal ve personel değişimi işlemleri başlamış ancak Kuveyt hükûmeti aldığı kararla personel değişimini durdurmuştu.

14 Eylül 2020'de bayraksız ilan edilen gemi, Kuveyt hükûmetine geçmişti. Ardından gemide bulunan 6 personelin inişine izin verilmesine rağmen içlerinde Kaptan Yusuf Sencer Sotan'ın da bulunduğu dört personelin gemiden inmesi engellenmişti.

Gemi Kaptanı Yusuf Sencer Sotan, Türk yetkililerle görüşerek durumu bildirmişti. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı ve diğer Türk otoriteler harekete geçerek gemideki tek Türk olan Kaptan Sotan ve diğer personeller için girişimlere başlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçilik yetkililerinin girişimleri neticesinde Kaptan Sotan ile MV Ula gemisinde bulunan Hindistan vatandaşı gemi personeli Türkiye'ye geldi.

Böylelikle bir buçuk yılı aşkın süredir gemide tutsak halde bulunan personeller ailelerine kavuşmuş oldu.